Technologie

Asbis: Prestigio powalczy o klientów biznesowych

Asbis chce powtórzyć na rynku biznesowym sukces marki Prestigio, pod którą od kilku lat sprzedaje sprzęt IT dla klientów indywidualnych.

Asbis, na czele którego stoi Siarhei Kostevich, szybko zwiększa przychody ze sprzedaży marek własnych.

Foto: Archiwum

Przychody z tego źródła zaczęły gwałtownie rosnąć rok temu, gdy technologiczna firma (jest zarejestrowana na Cyprze) wprowadziła na rynek pierwsze tablety Prestigio. Po kilku miesiącach do oferty dołączyły też smartfony. – Po kilkunastu miesiącach na rynku Prestigio jest już piątą marką tabletów w Europie i trzecią w Europie Środkowo-Wschodniej – zaznacza Marcin Harasin, prezes Asbis Polska.

W III kwartale marki własne (oprócz Prestigio także Canyon) zapewniły Asbisowi już 128,1 mln USD przychodów, aż o 215 proc. więcej niż rok wcześniej. Miały one już 29-proc. udział w całości obrotów grupy, wobec 9,4 proc. rok temu. Po dziewięciu miesiącach udział ten wynosił niespełna 23 proc. wobec 7,5 proc. w analogicznym okresie 2012 r.

Pierwszym produktem, specjalnie dedykowanym dla klientów biznesowych, jest  tablet Prestigio Multipad Visconte. – Ma wszystkie funkcjonalności tradycyjnego komputera czy notebooka – wskazuje Harasin. Przypomina, że 8 kwietnia Microsoft kończy wspieranie systemu operacyjnego XP, z którego wciąż korzysta znacząca część użytkowników komputerów, w tym przedsiębiorstw. To oznacza, że komputery narażone będą m.in. na ataki wirusów komputerowych. – Dlatego warto pomyśleć o zakupie urządzenia, które jest o połowę tańsze niż desktop czy notebook, a dodatkowo jest wyposażone w najnowszą wersję systemu Microsoft (Windows 8.1) – mówi Harasin.

Jak dodaje, Multipad Visconte ma taki sam procesor, jakie są obecnie montowane w komputerach przenośnych. – Nasz tablet jest zatem tak samo szybki jak notebook – stwierdza Harasin. Jest też wyposażony w pakiet oprogramowania biurowego MS Office, a przy tym jest o połowę tańszy niż klasyczny notebook czy desktop.

Przedstawiciel Asbis Polska nie chce zdradzić celów sprzedażowych związanych z nową linią biznesową. – Chcemy, żeby linia B2B stanowiła istotną część przychodów z marek własnych – mówi tylko.

Giełdowa spółka wprowadziła też do oferty rozwiązania dla rynku edukacyjnego. Prestigio Multiboard to dotykowe i – według zapewnień producenta – wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne wyświetlacze interaktywne o przekątnej ekranu do 84 cali. Asbis zamierza też promować je jako sprzęt, który może być z powodzeniem wykorzystywane w biznesie, np. do prezentacji.

Analitycy pozytywnie oceniają decyzję Asbisu o wejściu z marką Prestigio w nowy segment rynku. – Poszerzanie portfolio produktów to słuszna strategia – stwierdza Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA. Zwraca uwagę, że do tej pory Asbis skutecznie potrafił oceniać trendy i potrzeby rynkowe, pracując nad nowymi produktami, co następnie pozytywnie przekładało się na ich sprzedaż. Uważa, że urządzenia dedykowane na inny rynek niż konsumencki dają też szanse na osiągnięcie lepszych marż.

Na inwestorach informacja o poszerzeniu marki Prestigio o produkty dedykowane dla biznesu nie zrobiła większego wrażenia. Akcje Asbisu w dalszym ciągu poruszały się w czwartek w trendzie spadkowym, który zaczął się z końcem listopada. Przejściowo taniały nawet o 7,6 proc., do 6,55 zł. To najniższy kurs Asbisu od sierpnia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.