#WykresDnia: Niewypłacalność USA coraz bliżej

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w poniedziałek, że Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie zapłacić swoich rachunków do 1 czerwca, jeśli Kongres nie podniesie lub nie zawiesi limitu zadłużenia.

Publikacja: 02.05.2023 10:13

#WykresDnia: Niewypłacalność USA coraz bliżej

Foto: Brandon Bell

parkiet.com

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła, że ​​do 1 czerwca USA mogą zabraknąć gotówki, jeśli Kongres nie podniesie lub nie zawiesi pułapu zadłużenia. Osiągnięcie pułapu zadłużenia oznaczałoby, że rząd nie byłby w stanie pożyczyć więcej pieniędzy.

Yellen wezwała Kongres do działania „tak szybko, jak to możliwe” w celu rozwiązania problemu limitu 31,4 bln USD (25,12 bln). Prezydent Joe Biden zwołał spotkanie przywódców Kongresu w tej sprawie na 9 maja.

Od 1960 roku pułap zadłużenia był podnoszony, przedłużany lub korygowany 78 razy.

W tym przypadku Republikanie Izby Reprezentantów zażądali drastycznych cięć wydatków i odwrócenia niektórych aspektów programu prezydenta Bidena – w tym jego programu umorzenia pożyczek studenckich i ulg podatkowych na zieloną energię – w zamian za głosy za podniesieniem pułapu zadłużenia. To z kolei wywołało sprzeciw Demokratów w Senacie i Bidena, który powiedział w zeszłym tygodniu, że kwestia ta „nie podlega negocjacjom”.

Prezydent znajduje się jednak pod rosnącą presją grup biznesowych – w tym amerykańskiej Izby Kongresu – aby przedyskutować republikańskie propozycje.

Niewypłacalność – która byłaby pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych – mogłaby wywrócić do góry nogami światowe rynki finansowe i podważyć zaufanie do USA jako globalnego partnera biznesowego.

Eksperci ostrzegają, że niewypłacalność może również doprowadzić Stany Zjednoczone do recesji i doprowadzić do wzrostu bezrobocia. Oznaczałoby to również, że Stany Zjednoczone nie byłyby w stanie pożyczać pieniędzy na pensje pracowników rządowych i personelu wojskowego, czeki z ubezpieczenia społecznego lub na inne zobowiązania, takie jak płatności dla kontraktorów obronnych. Może to wpłynąć nawet na prognozy pogody, ponieważ wiele z nich opiera się na danych z finansowanej ze środków federalnych National Weather Service.

W liście do członków Kongresu Yellen napisała, że ​​„z wcześniejszych impasów w zakresie limitów zadłużenia nauczyliśmy się, że czekanie do ostatniej chwili z zawieszeniem lub zwiększeniem limitu zadłużenia może poważnie zaszkodzić zaufaniu przedsiębiorców i konsumentów, podnieść krótkoterminowe koszty finansowania zewnętrznego dla podatników i negatywnie wpływają na rating kredytowy Stanów Zjednoczonych”. Dodała, że ​​nie można wiedzieć na pewno, kiedy dokładnie w USA zabraknie gotówki.

Jej oświadczenie pojawiło się tego samego dnia, w którym Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) poinformowało, że istnieje „znacznie większe ryzyko, że Skarbowi Państwa zabraknie środków na początku czerwca”.

„Prognozowana data wyczerpania pozostaje jednak niepewna, ponieważ czas i wysokość poboru dochodów oraz nakładów w nadchodzących tygodniach są trudne do przewidzenia” – czytamy w raporcie CBO.

Ministerstwo Skarbu planuje zwiększyć zadłużenie do końca kwartału kończącego się w czerwcu, na łączną kwotę około 726 miliardów dolarów – o około 449 miliardów dolarów więcej niż przewidywano na początku tego roku. Urzędnicy powiedzieli, że jest to częściowo spowodowane niższymi niż oczekiwano wpływami z podatku dochodowego, wyższymi wydatkami rządowymi i saldem gotówki na początku kwartału, który był niższy niż oczekiwano.

We wspólnym oświadczeniu przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer i przywódca demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries stwierdzili, że Stany Zjednoczone „nie mają luksusu czekania do 1 czerwca, aby się spotkać, uchwalić czystą ustawę, aby uniknąć niewypłacalności i zapobiec katastrofalnym konsekwencjom” dla naszej gospodarki i milionów amerykańskich rodzin”.

„Republikanie nie mogą pozwolić, aby prawicowy ekstremizm trzymał nasz naród jako zakładnika. Od pokoleń Kongres podejmował decyzje dotyczące wydatków i dochodów w ramach corocznego procesu budżetowego, który jest obecnie w toku” – czytamy w oświadczeniu. „To odpowiednie miejsce do debaty i dyskusji na temat fiskalnego obrazu naszego kraju – nie w sytuacji zakładnika, w której skrajni republikanie MAGA próbują narzucić swój radykalny program Ameryce”.

Natomiast przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy oskarżył prezydenta Bidena o „odmowę wykonania swojej pracy” i „grożenie, że nasz naród popadnie w pierwszą w historii niewypłacalność”.

„Zegar tyka” – stwierdził McCarthy w oświadczeniu. „Po trzech miesiącach bezczynności administracji Bidena, Izba Reprezentantów podjęła działania, a w Senacie jest obecnie omawiany projekt ustawy, który położyłby kres ryzyku niewypłacalności. Senat i prezydent muszą wziąć się do pracy – i to szybko. "

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty