Rynki stóp procentowych są skłonne postrzegać ekonomiczną szklankę jako zapełnioną w połowie. Dzisiejsza bazowa inflacja CPI w strefie euro może dodatkowo pogłębić udręki na rynku obligacji. Niezależnie od tego, czy Lagarde skłania się do jutrzejszych podwyżek w 2022 r., wkrótce przyjrzymy się całemu rynkowi obligacji w EUR z dodatnimi rentownościami - uważają analitycy ING. Spadek realnych stóp w USA po posiedzeniu FOMC był drastycznym ciosem. Jednak po publikacji ISM, realne rentowności ponownie wzrosły, sprowadzając z powrotem do obszaru 1,8 proc. Głównym katalizatorem był komponent cenowy ISM (nstitute for Supply Management, publikujący wskaźniki takie jak europejskie PMI). Patrząc na połowę lat 70-tych widać, że nawet przy osłabieniu aktywności pod wpływem Omicron, problem rezydualnej inflacji w rzeczywistości tylko się nasila, co wymaga odpowiedzi na całą tę jastrzębią retorykę Fed.
5-latki ponownie spadły na krzywej, wzbogacając się w ciągu ostatniego tygodnia, co było trochę dziwne. Dwuletnia rentowność również wzrosła po danych (z powrotem do 1,2 proc.). W danych nie było nic, co sugerowałoby, że Fed powinien uspokoić swoje plany. W piątek pojawi się jednak raport o słabych płacach pod wpływem Omicron. Rynek powinien być na to gotowy i skupić się na komponencie płac, a nie na pracy. Prawdopodobnie poczekamy do tego czasu, zanim nastąpi kolejny duży ruch - sądzą analitycy.
W tygodniu, który miał charakteryzować się miękkimi danymi gospodarczymi i ostrożnym komunikatem z EBC, naturalnym oczekiwaniem byłyby spokojniejsze warunki handlowe i spowolnienie nieustannego wzrostu stóp procentowych w EUR. Zmieniła to wyższa niż oczekiwano inflacja w strefie euro. Nawet jeśli oczekiwania na łagodny wzrost w miesiącach zimowych okażą się słuszne, zasadniczy trend wzrostów cen i zacieśniania się rynku pracy trzyma rynki obligacji w tyle. Pytanie, w jaki sposób EBC odnosi się do tych zmian. W ciągu ostatnich kilku miesięcy członkowie Rady Prezesów głosili podobne poglądy podczas publicznych wystąpień. W zasadzie byli zajęci zabezpieczaniem swoich przewidywań. Gdy zakres możliwych wyników ekonomicznych jest szczególnie szeroki, EBC stara się zachować jak największą elastyczność, co jest zrozumiałe. - Postrzegamy jej decyzję o skierowaniu zakupów QE na wyraźną ścieżkę spadkową w grudniu jako przejaw chęci pozostawienia otwartych opcji - sądzą specjaliści z ING.