Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W obliczu spowolnienia koniunktury inwestorzy wciąż spekulują, co EBC mógłby zrobić, aby stymulować aktywność gospodarczą w strefie euro. Tak zwane oczywiste rozwiązania w postaci zakupów papierów ABS (Asset Backed Securities) czy też dopuszczenia większego ich spektrum do operacji repo, szybko nie wchodzą w grę z przyczyn dobrze rozpoznanych przez ekonomię informacji. Po pierwsze, bank centralny nie dysponuje odpowiednimi zespołami analitycznymi, które mogłyby ocenić wartość i ryzyko (a więc też odpowiedni haircut) tych papierów. Po drugie, z uwagi na odmienne zbiory informacyjne w skali mikro między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi istnieje spore ryzyko, że te drugie przedstawiałyby jako zastaw głównie papiery oparte na gorszych aktywach. Jest to klasyczny przykład ,,rynku gratów" Akerlofa, w którym EBC skupowałby głównie papiery śmieciowe, stając się powoli złym bankiem. Aspekty te są jednak na tyle rozpoznane, że bank na razie tego robić nie chce. Pozostają więc inne narzędzia: stopa operacji refinansowych oraz stopa depozytowa. W sytuacji nadpłynności sektora to ta druga wyznacza minimum dla krótkich stóp na rynku międzybankowym i to właśnie ona stała się głównym obiektem zainteresowania EBC.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.