Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aivars Lembergs | Łotwa
„Transformacja ustrojowa i wynikająca z niej prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych w dużym stopniu wzbogaciły małą grupę osób powiązanych z postkomunistycznym reżimem i/lub z dawnym Securitate. Niektóre z tych osób wykorzystywały informacje i znajomości zdobyte podczas pracy w Securitate, by budować fortuny, lub zatrudniały byłych oficerów Securitate, by służyli ich interesom. (...) Żadna z tych figur nie jest powiązana na wyłączność z jedną partią polityczną, choć niektóre z nich są członkami różnych partii. Wielu wciąż utrzymuje niejasne powiązania z dawnymi funkcjonariuszami Securitate lub pracownikami obecnych służb wywiadowczych i promuje osobiste interesy z wykorzystaniem swoich holdingów medialnych" – mówi jeden z amerykańskich dokumentów dyplomatycznych ujawnionych przez portal WikiLeaks, dokładna analiza dotycząca powiązań rumuńskich magnatów biznesowych. Dokument ten świadczy o dużym zainteresowaniu, które władze USA poświęcają oligarchom z Europy Środkowo-Wschodniej oraz ich polityczno-biznesowo-mafijnym koneksjom. (Wspomniana w nim Securitate to okryta złą sławą komunistyczna rumuńska bezpieka). Co prawda owa analiza dotyczy Rumunii, ale naiwnością byłoby sądzić, że podobne mechanizmy nie prowadziły do budowania wielkich fortun równie „dobrze powiązanych" biznesmenów z innych krajów dawnego Bloku Wschodniego. Można się o tym przekonać, przyglądając się karierom poszczególnych biznesowych potentatów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.