Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Premier Viktor Orban wciąż cieszy się dużym poparciem Węgrów, do czego, paradoksalnie, przyczynił się spór jego rządu z Brukselą i MFW. Fot. bloomberg
Początek roku okazał się zadziwiająco dobry dla węgierskich aktywów. Jeszcze kilka tygodni temu inwestorom zdawało się, że Węgry znajdują się na prostej drodze do bankructwa. Rentowność węgierskich dziesięciolatek przewyższała 11 proc., forint gwałtownie tracił do dolara i euro, unijne instytucje gniewnie łajały rząd premiera Viktora Orbana, a zwykli Węgrzy, przestraszeni o swe oszczędności, otwierali konta w oddziałach banków w przygranicznych austriackich miejscowościach. Niepostrzeżenie jednak dla mediów rozmieniających na drobne każdy polityczny element węgierskiego kryzysu, nastroje inwestorów gwałtownie się zmieniły. Od początku roku budapeszteński indeks giełdowy BUX zyskał blisko 13?proc., gdy WIG20 około 9?proc., a paneuropejski Stoxx Europe 600 blisko 7 proc. W tym czasie forint umocnił się wobec euro o 7 proc. – najbardziej spośród walut naszego regionu. To jego największa w historii aprecjacja w tak krótkim czasie. Rentowność węgierskich dziesięciolatek jest co prawda nadal dosyć wysoka, ale w miesiąc spadły do 8,5 proc., czyli poziomu z jesieni zeszłego roku. Obawy przed bankructwem Węgier wyraźnie zmalały.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.