Jakie są perspektywy dla rynku energii odnawialnych na świecie w ciągu najbliższych 20 lat?
Odnawialne źródła energii są wspierane przez kraje nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, z uwagi na „ekologiczną modę". To prowadzona na dużą skalę edukacja dotyczącą poprawy stanu środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wód oraz redukcję ilości wytwarzanych odpadów. Z tego powodu wspieranie rozwoju tych źródeł znajduje bardzo duże odzwierciedlenie w programach unijnych. Nie należy zapominać, że obecnie na całym świecie prowadzone są prace, których efekty rozwiązałyby znacząco kryzys energetyczny i związane z nim katastrofy ekologiczne. Powinniśmy się wzorować na Hiszpanii, która jest bezapelacyjnie jednym z europejskich liderów branży OZE.
Jakie są przeszkody dla rozwoju w Polsce energetyki opartej na OZE?
Według mnie, aby rozwijać w Polsce na dużą skalę inwestycje w OZE, brakuje przede wszystkim woli politycznej. Z tego powodu wynikają wszystkie inne bariery. W naszym kraju dużo mówi się o rozwoju OZE, ale na tym się kończy i konkretów nie widać.
Polska polityka energetyczna przewiduje osiągnięcie do 2020 r. co najmniej 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym bilansie energetycznym. Czy uda się ten cel zrealizować?