Ministerstwu Skarbu Państwa nie udało się w I półroczu przeprowadzić wszystkich planowanych prywatyzacji. Odłożone o kilka miesięcy zostały giełdowe debiuty spółki nieruchomościowej PHN oraz Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). – Sytuacja na rynku IPO jest na tyle trudna, że ofert nie będzie łatwo sprzedać. Dlatego Skarb Państwa jest bliski podjęcia decyzji, żeby sprzedać pakiety dużych giełdowych spółek w ramach budowy przyspieszonej księgi popytu. Trwa sondowanie rynku – poinformowała nas osoba związana z jednym z banków. Do zamknięcia tego wydania resort skarbu nie odniósł się do naszych ustaleń.
Analitycy typują
Eksperci sceptycznie oceniają szanse na udaną sprzedaż w tym roku, dlatego ich zdaniem Skarb Państwa będzie wyzbywał się swoich akcji raczej w przyszłym roku. Wśród firm, które mogą być przedmiotem takich transakcji, wymieniają najczęściej energetyczne koncerny Polską Grupę Energetyczną i Eneę, Jastrzębską Spółkę Węglową oraz z branży finansowej: PKO BP i PZU.
– Sprzedaż przez Skarb Państwa pakietów akcji spółek giełdowych w tym roku jest moim zdaniem mało realna. Do budżetu państwa wpłynie spora suma z dywidend, do tego PKB rośnie ponad poziom zakładany w budżecie i można spodziewać się większych wpływów z podatków, a sytuacja na giełdzie wciąż jest niestabilna i raczej trudno byłoby uzyskać wysokie wyceny ze sprzedaży papierów. Z kolei w transakcje może obfitować przyszły rok – uważa Maciej Hebda, analityk Espirito Santo Investment Bank.
Analitycy przypuszczają, że planowane przez ministerstwo transakcje będą dotyczyć pakietów wielkości do 10 proc. kapitału danej spółki. Mogą być oferowane instytucjom finansowym z niewielkim dyskontem do ceny na giełdzie.
Jeśli nadarzy się okazja...
Na początku roku resort skarbu sprzedał w formule przyspieszonego budowania księgi popytu 7 proc. akcji PGE i zasilił państwową kasę kwotą 2,52 mld zł. Była to największa transakcja od czasu ubiegłorocznej sprzedaży akcji PZU i debiutu JSW. Zdaniem Stanisława Ozgi, analityka DM PKO BP, po tej transakcji Skarb Państwa raczej wstrzyma się ze sprzedażą kolejnych akcji spółek energetycznych do przyszłego roku. – Obecnie wyceny firm z tej branży są pod wpływem niskiej dynamiki produkcji energii, presji na ceny prądu, jak i niepewności związanej z nowymi regulacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. Zakładane wycofanie wsparcia dla starych elektrowni wodnych, jak i znaczne ograniczenie wsparcia dla współspalania biomasy negatywnie odbije się na zyskach koncernów. A to obniża oczekiwane przychody ze sprzedaży akcji tych firm – argumentuje Ozga. Wyjątkiem ma być giełdowy debiut ZE PAK. Jak ustaliliśmy, resort skarbu zamierza złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny tej spółki w okresie wakacyjnym. Natomiast Jan Bury, wiceminister skarbu, w rozmowie z PAP przyznał, że upublicznienie ZE?PAK jest planowane w listopadzie tego roku.