Popyt na wina rośnie także w tym roku. Ambra szacuje, że w pierwszym półroczu łączna wielkość sprzedaży wina w Polsce mogła zwiększyć się o niemal 10 proc. W tym czasie popyt na wina spokojne, czyli klasyczne wina gronowe zwiększył się o prawie 16 proc. To obecnie kluczowa część rynku, warta już ponad 1 mld zł. Właśnie wina gronowe typowane są jako te, które będą zyskiwać w naszym kraju najbardziej na popularności.
O tę część rynku rywalizują czołowe firmy: Ambra, CEDC oraz Belvedere (na GPW notowane pod nazwą Sobieski). Liderem jest grupa Ambra, do której należą marki El Sol i Fresco. Na koniec ubiegłego roku należało do niej 19 proc. segmentu win spokojnych w ujęciu wartościowym. Na CEDC?(marka Carlo Rossi) przypadało ok. 13?proc. rynku, a na Domain Menadę, spółkę zależną Belvedere, 7 proc.
Piotr Grauer, ekspert firmy doradczej KPMG zwraca uwagę, że dystrybucja wina jest w Polsce nadal rozdrobniona. – Na rynku funkcjonuje ogromna liczba gatunków i marek win, które nie mają należytego wsparcia marketingowego – mówi Grauer. Według niego można spodziewać się ruchów konsolidacyjnych w branży. Akwizycji nie wyklucza Ambra.
– Potencjalnie najciekawsze transakcje mogą mieć miejsce w gronie trzech największych graczy na rynku, tj. Ambry, Belvedere i CEDC. Te dwie ostatnie firmy przechodzą w ostatnich paru latach duże zmiany, których elementem jest sprzedaż wybranych aktywów lub zmiany właścicielskie – mówi Grauer. – Nie można wykluczyć więc, że zmiany te dotkną również biznesu dystrybucji win tych firm.
Robert Kurowski z Domu Maklerskiego AmerBrokers uważa, że spowolnienie gospodarcze może sprawić, że?skłonność do sprzedaży lub?łączenia się spółek wzrośnie.