– Boję się to powiedzieć, ale sytuacja na rynkach akcji wygląda w miarę jednoznacznie – mówił tajemniczo w weekend na konferencji „Profesjonalny inwestor" Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao (organizatorem imprezy było SII, a partnerem – „Parkiet").
Historyczne analogie
– W ramach schematu alokacji aktywów jesteśmy w trakcie silnej hossy na rynku obligacji. Następnym etapem posiadaczy kapitału, którzy chcą wyższych zysków niż 5–10 proc. z obligacji, powinno być zwiększenie zaangażowania w akcje – powiedział Białek. Przypomniał, że rynek jest po pierwszej obniżce stóp procentowych, a w przeszłości początek łagodzenia polityki pieniężnej zawsze poprzedzał cykliczną hossę na rynku akcji. Ta z kolei na GPW nigdy nie dawała wzrostu mniejszego niż sto kilkanaście procent. Według Białka, jeśli rynek zachowa się podobnie jak w przeszłości, to najpóźniej od marca powinien rozpocząć się proces przerzucania aktywów z obligacji na akcje.
Gospodarka nadal martwi
Optymizm tonuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Przyszły rok dla rynków akcji będzie słaby. Obecnie wzrost gospodarczy jest niski i w ciągu kilku najbliższych kwartałów taki pozostanie – uważa Kwiecień. Nad globalną gospodarką ciąży widmo zacieśnienia fiskalnego w USA oraz niepewna sytuacja w Chinach. – Ponadto Europa jest w ogromnym kryzysie, a w przyszłym roku będzie on jeszcze większy ze względu na sposoby, którymi Europa z nim walczy – przewiduje ekonomista XTB.
Skąd zatem wzrost w USA? –?Inwestorzy liczyli na działania banków centralnych, które wyrzucając wszystkie cukierki z koszyka zrobiły już, co mogły. Liczę, że na przełomie lat 2013–2014 inflacja spadnie, co sprawi, że wzrosną dochody realne Europejczyków. W przyszłym roku nie widzę więc większych szans na poprawę koniunktury giełdowej, a hossy spodziewałbym się w 2014 r. – mówił Kwiecień.
– Jeśli chodzi o przyszły rok, jestem umiarkowanym optymistą. W Polsce obawiam się jednak spowolnienia gospodarczego, które jest ewidentne, i tego, że nie będzie wyraźnego odbicia od dna. Trudno jest dostrzec czynnik mogący ciągnąć naszą gospodarkę. Zbyt wiele osób widzi optymistycznie przyszły rok. Giełda lubi wspinać się po ścianie strachu, a tego jednak nie widać – stwierdził Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.