Czynnik sezonowy odgrywa istotną rolę w rozkładzie przychodów części spółek oraz całych branż gospodarki. – Sezonowość to zjawisko typowe dla wielu sektorów gospodarki, choć oczywiście występuje z różnym natężeniem w różnych branżach. Także w przypadku spółek giełdowych można zauważyć tę zależność, co związane jest przede wszystkim ze specyfiką ich działalności – tłumaczy Jacek Buczyński, analityk BM Deutsche Bank PBC.
Jednak wpływ sezonowości na ceny akcji poszczególnych spółek może być trudny do uchwycenia. Powód? Inwestorzy doskonale wiedzą o jego istnieniu i odpowiednio dostosowują oczekiwania odnośnie? do stopy zwrotu z akcji. – Przykładowo, same zapowiedzi srogiej zimy powinny wpłynąć na wzrost cen akcji niektórych spółek. W związku z tym, sam okres zimowy przyniesie tylko weryfikację tych prognoz i ich przełożenia na wyniki spółek. To wręcz może przynieść spadki cen akcji, jeśli okaże się, że zima była słabsza niż oczekiwano, mimo że teoretycznie spółka powinna zyskiwać w okresie zimy – ostrzega Sebastian Trojanowski, doradca inwestycyjny Noble Securities.
Spółki, które lubią mróz
– Spółkami, które w dość naturalny sposób osiągają wyższe przychody i mogą zyskiwać w sezonie zimowym są przedstawiciele sektora energetycznego. Zima to niższe temperatury i krótszy dzień, co w bezpośredni sposób przekłada się na wyższe zużycie energii. Sezonowość w tym wypadku jednak bardziej dotyczy drobnych odbiorców, aniżeli sektora przemysłowego, gdzie zazwyczaj istnieje zapotrzebowanie na ciągłe dostawy energii – mówi Sebastian Trojanowski.
Na jakie branże warto jeszcze zwracać uwagę zimą? – Zakładając, że za okres zimowy przyjmiemy koniec roku, to możemy stwierdzić, że jest to czas, kiedy zwykle dobrze radzą sobie spółki handlowe oraz branża AGD. To wiąże się tradycyjnie z sezonem zwiększonych zakupów przedświątecznych. Duże znaczenie dla rezultatów finansowych niektórych sezonowych spółek mają też warunki pogodowe. Przykładem mogą być firmy odzieżowe. W tej branży o powodzeniu sprzedaży kolekcji jesienno-zimowej często decyduje pogoda – zauważa Jacek Buczyński, analityk BM Deutsche Bank PBC. – Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie spółki będą „na topie" zimą. Inwestorom pozostaje ocena historycznych prawidłowości – dodaje analityk.
Zimowa lista zakupów
Sezonowość nie powinna być więc jedynym kluczem do wyboru spółki do portfela. Może jednak pomóc w selekcji. Analitycy wytypowali kandydatów, na których warto zwrócić szczególną uwagę w okresie zimowym.