Od następnego roku zacznie obowiązywać unijna dyrektywa o handlu prawami do emisji dwutlenku węgla (CO2). Kilka państw, w tym Polska, wynegocjowało możliwość otrzymania części bezpłatnych uprawnień do tych emisji na lata 2013–2019. Przy tej okazji powracają pytania na temat prawidłowego ujęcia otrzymanych praw w księgach. Kwestia ta nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta, a w dostępnych publikacjach możemy znaleźć rozbieżne interpretacje na ten temat. Jeżeli popatrzymy na sprawozdania spółek giełdowych nabywających uprawnienia do emisji CO2, zauważamy różne stosowane podejścia rachunkowe. Wciąż również trwają prace nad opracowaniem jednolitego standardu dla całej Unii Europejskiej w tym zakresie. Przyjrzyjmy się zatem obecnie funkcjonującym przepisom i ich wpływowi na prezentowane dane finansowe. Jeżeli popatrzymy na rozwiązania proponowane przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, możliwe są trzy podejścia.
Księgowanie praw według wartości godziwej
Pierwszym z rozwiązań jest zastosowanie podejścia zgodnego z wycofanym IFRIC 3. IFRIC 3 jest w pełni zgodna z aktualnymi standardami, ale miała znaczące niepożądane skutki. IASB uznała fakt występowania tych skutków i wycofała tę interpretację, aby zapewnić jednostkom pewną elastyczność w ustalaniu wyniku księgowego, który zapobiegałby efektowi zmienności. Na dzień dzisiejszy jednostki mogą albo stosować istniejące standardy będące w zgodzie z interpretacją IFRIC 3, albo znaleźć alternatywne rozwiązanie, które mieści się w ramach obowiązujących aktualnie standardów. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie MSSF, na których oparto IFRIC 3, zostały zatwierdzone do stosowania w Unii Europejskiej, jednostka może rozwinąć tę interpretację poprzez stosowanie hierarchii zawartej w MSR 8.
Jeżeli popatrzymy na sprawozdania spółek giełdowych nabywających uprawnienia do emisji CO2, zauważamy różne stosowane podejścia rachunkowe
Podejście zgodne z IFRIC 3 zakłada, że przyznane na dany rok okresu rozliczeniowego prawa ujmowane są w bilansie według wartości godziwej – ceny rynkowej, jako wartości niematerialne i drugostronnie, jako dotacja (przychody przyszłych okresów). Dotacja rozliczana jest w trakcie roku w oparciu o rzeczywiste wykorzystanie praw, bazując na cenie prawa z dnia wyceny dotacji. Jednocześnie w trakcie roku powstaje zobowiązanie do dostarczenia uprawnień równych dokonanej rzeczywistej emisji. Zobowiązanie takie wykazywane jest w księgach jako rezerwa. W praktyce zazwyczaj oznacza to, że rezerwa tworzona jest w oparciu o rzeczywiste wykorzystanie praw, bazując na cenie rynkowej prawa na dzień wyceny rezerwy.
Na dzień bilansowy rezerwa wynikająca z faktycznego zużycia za dany rok bilansowy podlega skorygowaniu do kwoty ustalonej jako iloczyn ilości zużytych praw i cen tych praw. Korekta rezerwy odnoszona jest w koszt własny sprzedaży. Wartości niematerialne wykazane są w bilansie w wartościach uprzednio wprowadzonych, tzn. w wartościach wynikających z przyznanych limitów i ewentualnych nabyć w ciągu roku.