Amerykańska ustawa wchodzi w życie, ale problemy dalej nie zostały rozwiązane
FATCA – amerykańska ustawa nakładająca na instytucje finansowe spoza USA wiele obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych dotyczących amerykańskich klientów – weszła w życie od początku 2013 r. Ostatnio rząd amerykański opublikował wiele informacji wyjaśniających, w jaki sposób ustawa ta zostanie wprowadzona.
Zarówno niezastosowanie, jak i zastosowanie się do FATCA może skutkować znaczącym wzrostem kosztów operacyjnych polskich instytucji finansowych oraz obciążeniem podatkiem w wysokości 30 proc. wpływów.
Umowa na podstawie FATCA z amerykańskim urzędem skarbowym (IRS)
Zagraniczne instytucje finansowe (tak zwane FFI) mogą podpisywać umowy z amerykańskim fiskusem od 1 stycznia 2013 r. (tak zwane umowy FFI). Jeśli zrobią to do 30 czerwca 2013 r., zostaną umieszczone na liście instytucji spełniających wymogi FATCA i unikną dalszych sankcji przewidzianych w tej ustawie, tj. 30-proc. podatku nakładanego na wszystkie płatności na rzecz danej instytucji finansowej dokonywane z USA.
Z amerykańskiej perspektywy jest to „proste" rozwiązanie. IRS ogłosiło, że umowy będą podpisywane online na stronie internetowej IRS. Nie będzie możliwości zmiany umowy modelowej. Jednakże nie została ona jeszcze opublikowana. Oczywiście jest to uproszczenie dla IRS, ponieważ umowy te będą mogły być podpisane przez każdy bank i instytucję finansową znajdującą się poza granicami Stanów Zjednoczonych.