Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczne akcje mają stabilne, niskie ceny, ponieważ rynek jest bardzo płytki.
Historyczne akcje, obligacje czy listy zastawne mają głównie wartość kolekcjonerską. Jak wygląda ich krajowy rynek? Możliwe są okazyjne zakupy, ponieważ dokumenty te nie zostały opisane, usystematyzowane i spopularyzowane tak dobrze, jak np. klasyczne numizmaty (monety i banknoty). Wiedzą o nich dysponuje nieliczna grupka kolekcjonerów – badaczy tematu oraz zawodowi handlarze. Ci ostatni, najczęściej nieoficjalnie, utrzymują się z handlu zabytkowymi papierami.
W 1999 roku nestor kolekcjonerów Ryszard Kowalczuk zainicjował powstanie Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych (SKHWP, w Internecie pod adresem www.historycznepapiery.pl), które zajmuje się badaniem tej ważnej i nieznanej sfery historii gospodarczej. Dziesięć lat temu organizacja liczyła 35 członków w kraju. Ryszard Kowalczuk szacował wtedy, że w Internecie papiery licytuje najwyżej około stu osób i stwierdzał, że rynek jest bardzo płytki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.