Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Posiadacze akcji największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 minionego półrocza nie zaliczą do udanych. Indeks powrócił do poziomów sprzed roku, trwoniąc wypracowane po drodze zyski. Bilans pierwszych sześciu miesięcy roku jest fatalny – indeks blue chipów stracił ponad 13 proc. Dlatego z całego indeksu WIG20 jedynie cztery spółki (Eurocash, BRE, BZ WBK i PGNiG) wypracowały dodatnią stopę zwrotu. W ośmiu przypadkach mieliśmy do czynienia z dwucyfrowym spadkiem kursu. Wyceny rynkowe KGHM i Telekomunikacji Polskiej obniżyły się o jedną trzecią. Znacznie bardziej odporne na wstrząsy okazały się spółki z szerokiego rynku. Indeksy średnich i małych spółek mWIG40 i sWIG80 zakończyły półrocze odpowiednio 9 i 12 proc. na plusie. Tym samym udało im się odrobić niemal wszystkie straty z 2011 roku i są na dobrej drodze, by pokonać szczyty sprzed dwóch lat. Trwająca w gronie maluchów hossa nie jest zagrożona. Czerwcowa przecena wydaje się być jedynie niewiele znaczącą korektą w trwającym trendzie wzrostowym. – W sytuacji wysokiej niepewności dotyczącej momentu oraz skali wyczekiwanego ożywienia w realnej gospodarce inwestorzy wolą poświęcić energię na poszukiwanie i selektywny dobór relatywnie mniejszych spółek, ale za to z wyraźnie większym potencjałem do wzrostu w krótkim terminie – przekonuje Łukasz Kopeć, szef analityków Domu Maklerskiego BPS.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.