Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
John Rogers, prezes CFA Institute
Czy obecny model kapitalizmu zmierza ku zakończeniu?
Po epoce kapitalizmu przemysłowego mieliśmy od lat 80. okres, który nazywam epoką kapitalizmu finansowego. Charakteryzowała się ona wzrostem zlewarowania instytucji finansowych, komputeryzacją, wzrostem szybkości i roli obiegu informacji w systemie finansowym, a w końcu globalizacją. To również okres wzrostu udziału usług finansowych w gospodarkach do nieznanego wcześniej poziomu. W Hongkongu ten sektor ma obecnie 17 proc. PKB. System ten przechodzi kryzys i zmierzamy w stronę epoki, jaką nazywam kapitalizmem powierniczym (ang. fiduciary capitalism – red.). Instytucje powiernicze to podmioty, które zarządzają powierzonym im majątkiem. Ich celem nie jest uzyskiwanie krótkoterminowego zysku dla własnej korzyści, ale dbanie o to, by w długim terminie przynieść korzyść swoim klientom. Takie instytucje to m.in. państwowe fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, fundusze powiernicze. Kapitalizm powierniczy to kapitalizm, w którym te instytucje odgrywają kluczową rolę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.