Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jaros, analityk, EFIX DM
Był to normalny dzień handlu, a w praktyce nienormalny. Niska zmienność cen (kontrakty przez znakomitą większość dnia wahały się w przedziale 14 pkt) oraz bardzo mały obrót na rynku akcji są czynnikami, które sugerują, że tego dnia nic poważnego się nie wydarzyło. Ma to swój kontekst techniczny.
Piątkowa sesja była poprzedzona odbiciem w dniach wcześniejszych, co pozwoliło rozważać możliwość zakończenia fazy spadków, której ostrzejszą fazę widzieliśmy w poprzednich dwóch tygodniach. Dwa tygodnie mocnej przeceny sprawiły, że rynek stał się wyprzedany. Wyprzedanie rynku, gdy obowiązuje na nim założenie o trendzie wzrostowym w średnim terminie, wskazuje na możliwość przynajmniej większego odreagowania, a być może nawet i powrotu do trendu. Piątkowe zachowanie, mimo że już nie tak optymistyczne jak w dniach wcześniejszych, podtrzymuje możliwość ponowienia zwyżki. Niski obrót w czasie spadku cen potwierdza, że presja podaży jest już mała. Popyt jeszcze nie pali się do zakupów, ale bliskość aktualnego dołka spadków zapewne będzie sprzyjać rozważaniom o zaangażowaniu się na rynku akcji, a tym samym o wzroście cen kontraktów na WIG20. Gdzieś trzeba też będzie znaleźć moment, by dokonać przejścia na nową serię, która wygasać będzie we wrześniu. Nie ma sensu z tym czekać aż do piątku, gdyż w ostatnio dniu notowań jest ryzyko dziwnych wahań.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.