Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Paweł Grubiak, członek zarządu, Superfund TFI
Ostatnich kilka tygodni jest okresem coraz większego powątpiewania inwestorów w możliwości poprawy sytuacji w gospodarce Chin. Państwo Środka generuje największy na świecie popyt na miedź, więc obawy inwestorów o kondycję ekonomiczną tego kraju są odzwierciedlane na wykresie miedzi.
W minionym tygodniu pojawiła się kolejna porcja danych makro z Chin. W poniedziałek opublikowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego, w których po raz kolejny rozczarował import, w tym import surowców (także miedzi) do Chin. Wtorkowe dane o inflacji przeszły praktycznie bez echa, zwłaszcza że były zgodne z oczekiwaniami. Z kolei w czwartek pojawiła się seria ważnych danych dotyczących m.in. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich. One również nie rozminęły się z rynkowymi oczekiwaniami, ale inwestorzy zareagowali na nie negatywnie. Jaka była tego przyczyna? Sporą część tego spadku można zrzucić na umacniającego się dolara, jednak warto też pamiętać, że opublikowane dane dały jasno do zrozumienia, iż kondycja chińskiej gospodarki się pogarsza – zgodnie zresztą z oczekiwaniami analityków. To zaś oznacza, że popyt na miedź z Chin może rozczarowywać także w kolejnych miesiącach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.