Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tydzień temu pisaliśmy w tym miejscu, że notowania indeksów zbliżyły się do ważnych wsparć lub je naruszyły, co daje szanse przynajmniej na krótkoterminowe odbicie. Ostatnie sesje potwierdziły nasze przypuszczenia. W czwartek i piątek na rynkach dominującą stroną były byki i indeksy obroniły bariery techniczne. Czy ostatni tydzień stycznia przyniesie silniejszą korektę?
Z fundamentalnego punktu widzenia istotnym impulsem zakupowym w ostatnich dniach była wypowiedź szefa EBC Mario Draghiego. W czwartek wyraził swoje obawy dotyczące pogłębienia deflacji i spadku aktywności gospodarczej strefy euro. Dał jednocześnie rynkom pretekst do spekulacji, że na kolejnym posiedzeniu bank może zwiększyć program skupu aktywów (QE). W efekcie doszło do osłabienia euro i zwyżek na giełdach Starego Kontynentu. Szczególnie entuzjastycznie zareagował niemiecki DAX. W czwartek zyskał 1,9 proc., a w piątkowe popołudnie zwyżkował o 2,4 proc. Warto zwrócić uwagę, że wzrostowa reakcja nastąpiła zaraz po środowym teście wsparcia 9325 pkt, wyznaczonego przez ubiegłoroczne minimum. Ruch do strefy 10 000–10 500 pkt powinien być teraz celem minimum u naszych zachodnich sąsiadów. Od dołka z ubiegłego roku 1967 pkt odbił się w czwartek również S&P 500. Mało tego, dzień wcześnie przetestował minimum z 2014 r. (1820 pkt), ale byki wzięły się do pracy, tworząc na wykresie formację młota (świeca z małym korpusem i długim dolnym cieniem). W piątek notowania wróciły nad 1900 pkt, co może zwiastować korektę do 1950 pkt lub wyżej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.