Norweska kotwica polskiej giełdy trzyma coraz słabiej

Jeden z największych inwestorów świata, norweski fundusz emerytalny GPFG, zdecydowanie ograniczył w ubiegłym roku zaangażowanie na polskim rynku akcji. Dokupował za to obligacji polskiego rządu.

Publikacja: 10.03.2016 13:00

Norweska kotwica polskiej giełdy trzyma coraz słabiej

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny (GPFG), zasilany przychodami Norwegii z tytułu eksploatacji złóż ropy naftowej, miał pod koniec ubiegłego roku akcje 96 polskich spółek wobec 92 rok wcześniej. Tak mierzone zaangażowanie Norwegów na GPW rośnie konsekwentnie od lat: w 2008 r. mieli udziały w zaledwie 26 polskich spółkach, w 2011 r. – już w 48.

Dotąd jednak systematycznie rosła także wartość inwestycji GPFG na warszawskim parkiecie. W 2015 r. jednak stopniała z 8,7 mld koron norweskich do 6,5 mld koron. To spadek o ponad 25 proc. I nie jest to efekt zmian kursów walutowych, bo w ub.r. złoty akurat się wobec korony umocnił. W przeliczeniu na złote (po kursach z końca 2014 i 2015 r.), wartość polskich akcji w portfelu norweskiego giganta zmalała o 30 proc. Nie jest to również tylko efekt przeceny akcji na GPW. WIG20 stracił bowiem w ub.r. około 20 proc., a mWIG40 i sWIG80 nawet nieco zyskały. Tymczasem Norwegowie – ich polskimi aktywami zarządzają Altus TFI i BPH TFI – nie inwestują tylko w największe polskie firmy. Spadek wartości polskich akcji w portfelu GPFG musiał więc być w dużej mierze efektem wyprzedawania tych papierów przez zarządzających giganta.

Pozostało jeszcze 81% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić