Norweska kotwica polskiej giełdy trzyma coraz słabiej

Jeden z największych inwestorów świata, norweski fundusz emerytalny GPFG, zdecydowanie ograniczył w ubiegłym roku zaangażowanie na polskim rynku akcji. Dokupował za to obligacji polskiego rządu.

Publikacja: 10.03.2016 13:00

Norweska kotwica polskiej giełdy trzyma coraz słabiej

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny (GPFG), zasilany przychodami Norwegii z tytułu eksploatacji złóż ropy naftowej, miał pod koniec ubiegłego roku akcje 96 polskich spółek wobec 92 rok wcześniej. Tak mierzone zaangażowanie Norwegów na GPW rośnie konsekwentnie od lat: w 2008 r. mieli udziały w zaledwie 26 polskich spółkach, w 2011 r. – już w 48.

Dotąd jednak systematycznie rosła także wartość inwestycji GPFG na warszawskim parkiecie. W 2015 r. jednak stopniała z 8,7 mld koron norweskich do 6,5 mld koron. To spadek o ponad 25 proc. I nie jest to efekt zmian kursów walutowych, bo w ub.r. złoty akurat się wobec korony umocnił. W przeliczeniu na złote (po kursach z końca 2014 i 2015 r.), wartość polskich akcji w portfelu norweskiego giganta zmalała o 30 proc. Nie jest to również tylko efekt przeceny akcji na GPW. WIG20 stracił bowiem w ub.r. około 20 proc., a mWIG40 i sWIG80 nawet nieco zyskały. Tymczasem Norwegowie – ich polskimi aktywami zarządzają Altus TFI i BPH TFI – nie inwestują tylko w największe polskie firmy. Spadek wartości polskich akcji w portfelu GPFG musiał więc być w dużej mierze efektem wyprzedawania tych papierów przez zarządzających giganta.

Pozostało jeszcze 81% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Podwójny szczyt czy nowy rekord hossy. Co czeka WIG20 i spółkę?
Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?