Dobra passa portfeli podtrzymana

Wytypowane przed miesiącem spółki pozwoliły na podtrzymanie dodatniej stopy zwrotu z portfeli. Które firmy pozwolą zarobić we wrześniu?

Publikacja: 02.09.2016 06:00

Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy.

Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy.

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

W sierpniu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji odbicia szerokiego rynku. Jednocześnie dodatkowych emocji dostarczył inwestorom zakończony sezon publikacji wyników za II kwartał. Nie zabrakło bowiem niespodzianek w raportach, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki. Eksperci biorący udział w naszej rywalizacji nie dali się jednak zaskoczyć, wykorzystując sprzyjającą koniunkturę. W rezultacie stopy zwrotu z portfeli, w skład których weszły wytypowane przez nich przed miesiącem spółki, okazały się lepsze od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu zyskał 3,8 proc.). Tym razem jednak nie mieli szans w korespondencyjnym starciu z analitykami technicznymi, których dokonania podsumowaliśmy w czwartkowym wydaniu „Parkietu" (w sierpniu wypracowali stopę zwrotu na poziomie 5,9 proc.). Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w ubiegłym miesiącu 3,9 proc.

Portfele puchną

W minionym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków Millennium DM. W ciągu miesiąca udało im się wypracować prawie 8-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając Noble Securities i Raiffeisena, których portfele zwiększyły wartość odpowiednio o 7,4 proc. i 6,8 proc. Pod kreską znaleźli się jedynie eksperci DM BPS.

Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 59,8 proc. „grubszy" niż na początku tegorocznej rywalizacji, ale głównym konkurentom udało się zmniejszyć dystans do lidera. Sytuację wykorzystał Noble Securities. Broker, notując drugi najlepszy wynik w sierpniu, pokazał, że nie składa broni, jeśli chodzi o walkę o pierwszą lokatę. W tym roku zarobił już 42,7 proc. Trzecią pozycję utrzymali eksperci DM PKO BP, którzy po ośmiu miesiącach są 34,7 proc. na plusie. Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 33 proc., podczas gdy WIG zyskał w tym czasie zaledwie 3,2 proc.

W sierpniu nasi typujący mieli ułatwione zadanie – większość spółek z warszawskiego parkietu wypracowała dodatnie stopy zwrotu. Dwucyfrowe zyski nie były w ubiegłym miesiącu niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji.

Nie obyło się jednak bez wpadek. Tak można określić inwestycję w walory Almy, której notowania w sierpniu tąpnęły o prawie 50 proc. (więcej o najlepszej i najgorszej inwestycji miesiąca w ramce obok), mając zdecydowanie negatywny wpływ na wynik całego portfela DM BPS. Z kolei nie lada okazja do zarobku umknęła analitykom DM PKO BP. Przed miesiącem postawili bowiem na JSW, której akcje na wieść o zawarciu porozumienia z obligatariuszami w końcówce miesiąca poszybowały o blisko 25 proc. Nic na tym jednak nie skorzystali, bo ustawili zlecenie obronne, które wcześniej zostało zrealizowane.

Czas na zmiany

Poprawa w segmencie małych i średnich spółek zachęciła analityków do realizacji zysków. W rezultacie w portfelach przygotowanych na wrzesień brakuje wielu walorów spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić – m.in. Forte, PKP Cargo, UniWheels czy Zetkama. Z łask wypadły też firmy, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków. Jednocześnie pojawiło się sporo nowych propozycji na kolejny miesiąc. Głównym argumentem za ich wyborem była perspektywa poprawy wyników finansowych. Część firm przekonała naszych ekspertów, dostarczając solidnych rezultatów za II kwartał 2016 r. W zakończonym sezonie wynikowym wiele spółek, zwłaszcza tych o mniejszej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło. Wśród nich są: Briju, PCC Rokita, Selena czy Solar. Brokerzy liczą, że perspektywa dalszej poprawy rezultatów przez firmy przełoży się pozytywnie na ich notowania giełdowe.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, czego potwierdzeniem mogą być niskie poziomy wskaźników wyceny. Jako atrakcyjnie wyceniane wskazano m.in. Briju czy Euco. Nasi typujący pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku, szukając okazji do zarobku przede wszystkim wśród małych i średnich spółek. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca nadreprezentacja w portfelach firm przemysłowych. Nie zabrakło też miejsca dla deweloperów, spółek budowlanych czy przedstawicieli handlu detalicznego.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Colian, Comperia, Drozapol | Zmiana struktury portfela.

PKP Cargo | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

GPW | oceniamy działania władz GPW zmierzające do utrzymania dużej dyscypliny kosztowej. Czekamy wreszcie na nową strategię rozwoju zapowiedzianą przez panią prezes.

Instal Kraków | Dostrzegamy silny impuls wynikowy dla inwestorów. W ofercie spółki znajduje się obecnie aż 400 mieszkań, z czego część jest już ukończona, a część zostanie oddana w IV kwartale br.

Pa Nova | Tani wskaźnikowo typ. Grupa uzupełnia backlog, co powinno mieć istotny wpływ na rezultaty za 2017 rok.

Solar | Zwracamy uwagę na dobre wyniki II kwartału i mocny cash flow operacyjny. Zakładamy, że zarząd Solara jest zdeterminowany do pokazania dalszej odbudowy rezultatów.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

AB, Awbud, Herkules, Trakcja | Przebudowa portfela.

Alma Market | Szereg negatywnych informacji i niepewność odnośnie do dalszej przyszłości spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Briju, Groclin, Orzeł Biały, PCC Rokita | Dobre wyniki za II kwartał i szansa na kontynuację poprawy.

Enter Air | Dodatkowe samoloty w III kwartale wpłyną na poprawę wyników.

Hubstyle | Ciekawa spółka z ekspozycją na rosnący kanał e-commerce.

Solar | Zmniejszenie strat w I półroczu i wyraźna poprawa wyników w samym II kwartale.

Synektik | Zmniejszenie strat i rozwój nowych produktów szansą na dalszą poprawę wyników finansowych.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Budimex, Forte, ZPUE | realizacja zysków.

JSW | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

JSW | Z powrotem dodajemy do portfela. Za spółką przemawia mocne odbicie cen węgla koksowego oraz sukcesywnie przeprowadzana restrukturyzacja.

Neuca | Dobre perspektywy w związku z pozytywną oczekiwaną dynamiką rynku

ZE PAK | Pozytywnie wyróżniająca się spółka z sektora energetycznego.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Kernel, Paged | Brak oczekiwanego wzrostu notowań.

LiveChat, UniWheels, Wielton | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Bowim | Wzrost cen stopów.

Elektrobudowa | Spodziewany wysyp zleceń w branży energetycznej szansą dla spółki na odbudowę wyników.

Medicalgorithmics (234*)| Pozytywne rozstrzygnięcie sporu z amerykańską firmą AMI/Spectocor.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

CDRL, Kredyt Inkaso | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Briju | Atrakcyjny wskaźnik C/Z – około 5x na ten rok. Dobre wyniki sieci detalicznej.

EuCO | Przesadna reakcja kursu na przejściowe pogorszenie wyników związane z przebudową działu sprzedaży.

PCC Rokita | To będzie rekordowy rok dla spółki, po którym powinna być rekordowa dywidenda (ponad 6 zł na akcję).

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Grajewo, Zetkama | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Amica | Korzystne otoczenie: wspierane programem 500+, rosnący eksport wspierany osłabieniem złotego.

Selena | Solidne wyniki kwartalne, dobre perspektywy na kolejne kwartały.

*poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

PKP Cargo Walory kolejowego przewoźnika były w sierpniu najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie portfeli fundamentalnych. Akcje PKP Cargo w ciągu miesiąca przyniosły 30-proc. stopę zwrotu. Po silnej wyprzedaży z początku roku akcje spółki powoli wracają do łask. Pojawiły się pierwsze pozytywne rekomendacje biur maklerskich. Głównym zmartwieniem PKP Cargo jest kurczący się rynek przewozów towarowych, co negatywnie odbija się na wynikach finansowych. Eksperci dostrzegają szansę na poprawę w dłuższym terminie za sprawą ożywienia w przewozach towarowych oraz wzrostu jednostkowej ceny usług.

Alma Market

W minionym miesiącu akcje sieci delikatesów zanurkowały o prawie 50 proc., wypadając najsłabiej wśród firm, na które przed miesiącem postawili uczestnicy naszej rywalizacji. Alma od dłuższego czasu zmaga się z trudnym i konkurencyjnym rynkiem, co wyraźnie ciążyło na jej wynikach. Inwestorzy od dłuższego czasu wyprzedają papiery spółki, nie mogąc się doczekać efektów restrukturyzacji. Z trudnej sytuacji Almy rynek zdał sobie sprawę, gdy zarząd niedawno zdecydował się na „przegląd opcji strategicznych", wśród których rozważa pojawienie się inwestora branżowego lub finansowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza