Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania na warszawskim parkiecie w minionym miesiącu przebiegały pod znakiem zmiennych nastrojów. Analitycy biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych poradzili jednak sobie z tym wyzwaniem, poprawiając swój stan posiadania
Notowania na warszawskim parkiecie w minionym miesiącu przebiegały pod znakiem zmiennych nastrojów. Analitycy biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych poradzili jednak sobie z tym wyzwaniem, poprawiając swój stan posiadania. Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na wymagającym rynku okazały się odpowiednio zdywersyfikowany portfel i selekcja spółek. Nasi eksperci okazji poszukiwali przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm, który, w przeciwieństwie do spółek z WIG20, okazał się stosunkowo odporny na polityczne i zewnętrzne zawirowania. Dzięki takiej strategii po raz kolejny z rzędu okazali się skuteczniejsi od rynku. Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych po trzech kwartałach 2016 r. wyniósł 3,7 proc., podczas gdy wskaźnik szerokiego rynku WIG stracił w tym samym czasie 1,8 proc. Analitycy od fundamentów byli również górą w korespondencyjnym pojedynku z ekspertami analizy wykresów. W minionym miesiącu ich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") znalazł się 5,85 proc. pod kreską.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.