Małe spółki przynoszą zyski portfelom fundamentalnym

Eksperci od fundamentów znów byli górą w rywalizacji z rynkiem. Czy nowe spółki, które wytypowali do październikowych portfeli, pozwolą na podtrzymanie dobrej passy?

Aktualizacja: 06.02.2017 16:02 Publikacja: 06.10.2016 13:06

Notowania na warszawskim parkiecie w minionym miesiącu przebiegały pod znakiem zmiennych nastrojów.

Notowania na warszawskim parkiecie w minionym miesiącu przebiegały pod znakiem zmiennych nastrojów. Analitycy biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych poradzili jednak sobie z tym wyzwaniem, poprawiając swój stan posiadania

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Notowania na warszawskim parkiecie w minionym miesiącu przebiegały pod znakiem zmiennych nastrojów. Analitycy biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych poradzili jednak sobie z tym wyzwaniem, poprawiając swój stan posiadania. Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na wymagającym rynku okazały się odpowiednio zdywersyfikowany portfel i selekcja spółek. Nasi eksperci okazji poszukiwali przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm, który, w przeciwieństwie do spółek z WIG20, okazał się stosunkowo odporny na polityczne i zewnętrzne zawirowania. Dzięki takiej strategii po raz kolejny z rzędu okazali się skuteczniejsi od rynku. Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych po trzech kwartałach 2016 r. wyniósł 3,7 proc., podczas gdy wskaźnik szerokiego rynku WIG stracił w tym samym czasie 1,8 proc. Analitycy od fundamentów byli również górą w korespondencyjnym pojedynku z ekspertami analizy wykresów. W minionym miesiącu ich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") znalazł się 5,85 proc. pod kreską.

Zmiany w czołówce

We wrześniu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM PKO BP, którym udało się wypracować 7,5-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów DM BPS, których portfel zarobił 7 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również typujący z DM BDM, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 5,6 proc. Po dziewięciu miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy biorący udział w naszej zabawie.

Na prowadzeniu wciąż pozostają analitycy DM BDM. Mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie 68,7 proc. Dzięki rewelacyjnemu wrześniowemu wynikowi na drugą pozycją wdarli się analitycy DM PKO BP. Ich portfel jest z kolei o prawie 45 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Z kolei na trzecim miejscu uplasowali się eksperci z Noble Securities, których portfel jest ponad 44 proc. na plusie.

Uśredniony tegoroczny wynik z sześciu portfeli fundamentalnych wynosi zaś prawie 38 proc. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że WIG zyskał w tym czasie jedynie 1,3 proc.

Lepsze małe spółki

Jeśli spojrzeć na kontynuujący dobrą passę segment małych i średnich spółek, okazji do zarobku na GPW we wrześniu nie brakowało (najlepsza i najgorsza inwestycja miesiąca w ramce obok). Efektowne stopy zwrotu wypracowane przez obecne w portfelach papiery zachęciły niektórych typujących do realizacji zysków z udanych inwestycji.

Był to jeden z głównych powodów przemawiających za usunięciem walorów z portfela. W rezultacie w październiku zabrakło miejsca dla spółek, które dały już solidnie zarobić, takich jak AB czy Wielton, które tylko w ubiegłym miesiącu przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów okazały się trafione, jednak poniesione straty nie miały istotnego przełożenia na wyniki całych portfeli. Największym ciężarem okazały się walory Serinusa, Elementalu Holding i ZE PAK, które we wrześniu przyniosły ich posiadaczom dwucyfrowe straty. Słabsze zachowanie wielu spółek skłoniło brokerów do dokonania zmian w składach portfeli. Firmy, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków, na ogół nie miały co liczyć na miejsce w portfelu na kolejny miesiąc. W tej grupie znalazły się walory m. in. Briju, Enter Air, Ciechu czy ZE PAK.

Roszady w portfelach

W składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Tym razem uwaga ekspertów nie skupiła się wyłącznie na małych i średnich spółkach. Pojawiły się również pierwsze propozycje z indeksu WIG20, który dotąd był konsekwentnie pomijany przez naszych typujących. W kręgu ich zainteresowań znaleźli się tacy potentaci, jak Alior Bank, Cyfrowy Polsat, Eurocash i KGHM.

Najwyraźniej, po wielu rozczarowujących miesiącach, eksperci dostrzegli szanse na odbicie w segmencie największych spółek, przynajmniej jeśli chodzi o wybrane walory. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca szeroka reprezentacja w portfelach spółek przemysłowych. Coraz większą liczbę zwolenników zyskują też powoli spółki z ekspozycją na rosnącą konsumpcję.

Jakimi kryteriami kierowali się analitycy, wybierając spółki do październikowego portfela? Głównym argumentem za ich wyborem były tradycyjnie pozytywne oczekiwania odnośnie do poprawy wyników finansowych w kolejnych kwartałach. Uwagę analityków zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały niebawem czym pochwalić, takie jak: Elektrotim, Mostostal Zabrze, Sfinks czy ZPUE. Brokerzy liczą, że perspektywa lepszych rezultatów przełoży się na notowania giełdowe firm.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w odniesieniu do branżowych konkurentów. W tej grupie spółek znalazły się m.in. Bytom, Monnari, Polwax, Robyg czy Stalprodukt.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

GPW | Realizacja zysków.

Trans Polonia | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Mostostal Zabrze | Wykorzystujemy przecenę kursu po wynikach za II kwartał. Na bazie obecnego backlogu spodziewamy się, że od III kwartału pozytywne dynamiki wyników będą wyraźnie widoczne przynajmniej w kolejnych czterech kwartałach.

Polwax | Trzeci kwartał to sezonowo najlepszy okres w biznesie spółki. Zakładamy, że do końca roku firma nie powinna mieć problemów z wypracowaniem ponad 20 mln zł zysku netto, co daje wskaźnik P/E w okolicach 8,0x. Podoba nam się decyzja o wdrożeniu atrakcyjnego biznesowo projektu odolejania, co może zmienić postrzeganie spółki z dywidendowej na wzrostową.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Briju, Enter Air, Solar | Rozczarowujące zachowanie kursu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Bytom | Po okresie słabości liczymy na powrót notowań do zwyżek. Atrakcyjny wskaźnik C/Z na 2016 rok na poziomie 12.

Chemos | Uważamy, że negatywne czynniki zostały już zdyskontowane.

Elektrotim | Uważamy, że negatywne czynniki zostały już zdyskontowane i II półrocze będzie lepsze wynikowo.

Monnari | Okazja inwestycyjna. Atrakcyjna wycena i niska ubiegłoroczna baza wynikowa za III kwartał.

Sygnity | Uważamy, że negatywne czynniki zostały już zdyskontowane.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Alumetal, Neuca, Wielton | Realizacja zysków.

ZE PAK | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Cyfrowy Polsat | Za spółką przemawiają konkurencyjny pakiet usług, ekspozycja na sektor konsumencki, porównywalnie niższe nakłady inwestycyjne, a także silne wolne przepływy pieniężne i poprawiający się bilans.

Eurocash | Dostrzegany szanse na odbicie notowań.

KGHM | Liczymy na poprawę sytuacji na rynku surowców.

Rawlplug, ZPUE | Dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Ciech, Rafako | Brak oczekiwanej poprawy notowań.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Alior (44,40*) | Dostrzegamy szanse na odbicie notowań.

Polwax | Atrakcyjne wskaźniki, pozyskanie finansowania na nowy projekt.

Quercus | Rajd na mWIG40 i mocne zachowanie sWIG80 powinny mieć pozytywne przełożenie na rynek krajowych TFI.

Robyg | Dyskonto w wycenie względem największych konkurentów z branży deweloperskiej.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Asseco BS | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Stalprodukt | Za spółką przemawiają niski C/Z oraz wejście w nowe obszary działalności.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

AB | Realizacja zysków.

Serinus | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Sfinks | Widzimy szansę na poprawę wyników finansowych w kolejnych kwartałach.

Sonel | Szansa na pozyskanie dużego zlecenia na dostawy liczników, zakupy akcji przez insidera.

ZE PAK | Rosnące ceny energii.

*poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji.

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

JSW

Walory węglowej spółki były najlepszą inwestycją spośród firm, które znalazły się w składzie wrześniowych portfeli. Notowania JSW kontynuowały trend z poprzednich miesięcy, przynosząc ponad 36-proc. stopę zwrotu. Wiarę w spółkę podtrzymało odbicie cen węgla koksowego. Inwestorzy liczą, że poprawa sytuacji na rynku węgla i prowadzona restrukturyzacja stwarzają realną szansę polepszenia wyników finansowych firmy.

Serinus Energy

W minionym miesiącu akcje wydobywczej spółki potaniały o ponad 23 proc., wypadając najsłabiej wśród firm, na które przed miesiącem postawili brokerzy. Negatywne nastawienie rynku do Serinusa ma ścisły związek z niskimi cenami ropy naftowej, które w dodatku podlegają ostatnio silnym wahaniom. Taka sytuacja nie zachęca do inwestycji i nowych poszukiwań z uwagi na duże ryzyko takich projektów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?