Eksperci brokera zakładają, że inwestorzy na krajowym rynku akcji będą czekali na wyniki na decyzje dotyczące regulacji w sektorze bankowym. W międzyczasie zmienność na rynkach będzie efektem sezonu wyników III kwartału (niskie oczekiwania) oraz perturbacji w europejskim sektorze bankowym. - Październik może przynieść rozstrzygnięcia dotyczące sektora bankowego. Przyjęcie jedynie „ustawy spreadowej" w dotychczas proponowanym kształcie byłoby dla rynku pozytywnym impulsem i pozwoliło częściowo domknąć słabe zachowanie WIG20 w stosunku do MSCI Emerging Marlets – przekonuje Michał Marczak, analityk DM mBanku.
Finanse
Zdaniem analityków biura rozpoczęcie prac parlamentu nad tzw. ustawą spreadową oraz informacje dotyczące wyższych wag ryzyka dla kredytów walutowych będą miały negatywny wpływ na sentyment do polskiego sektora bankowego. W październiku zaczyna się kolejny sezon wyników kwartalnych, w którym oczekują dalszej poprawy wyników na działalności podstawowej oraz kosztów ryzyka.
Paliwa
W ocenie brokera obecnie na tle polskich spółek chemicznych najatrakcyjniej wyceniany jest Ciech, słabsze perspektywy dostrzegają w przypadku Grupy Azoty i Synthosu. Analitycy oczekują kontynuacji wzrostów na rynku ropy, co będzie miało swoje negatywne konsekwencje dla rentowności przerobu i dlatego podtrzymują negatywne nastawienie do rafinerii. Zdaniem biura na ich tle lepiej wygląda PGNiG, nawet mimo ryzyka podatku od konwersji kapitałów.
Energetyka
Zapowiedź drenowania spółek poprzez podatek od konwersji kapitałów długo jeszcze będzie ciążyć na polskim sektorze energetycznym i w tym otoczeniu eksperci mogą zaproponować tylko wybór „mniejszego zła" (Tauron, Energa). Wzrosty cen węgla i energii w Niemczech powinny wspierać CEZ, który ostatnio zachowywał się nieco słabiej.
Telekomunikacja, Media, IT
W październiku eksperci liczą na wzrost notowań Agory, po ogłoszeniu restrukturyzacji segmentu Prasa. W polskim IT faworytami brokera są spółki niewyeksponowane na segment publiczny, z ciekawymi własnymi rozwiązaniami i rosnącym udziałem eksportu w sprzedaży. W tej grupie są Comarch, Ailleron i Asseco Business Solutions. Z kolei negatywnie są nastawieni do Cyfrowego Polsatu.