Branża tworzyw liczy na wyraźny wzrost sprzedaży

Giełdowi przetwórcy szacują, że w tym roku ich wyniki wzrosną mocniej niż PKB, a także niż ich europejskich konkurentów.

Publikacja: 18.07.2017 11:11

Branża tworzyw liczy na wyraźny wzrost sprzedaży

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

W ubiegłym roku zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wzrosło o 6,9 proc. – podała niedawno europejska organizacja PlasticsEurope, zrzeszająca producentów polimerów. W tym czasie popyt na całym naszym kontynencie wzrósł znacznie mniej, bo o 3,2 proc. W ocenie specjalistów podobnie może być w tym roku.

GG Parkiet

Zdaniem Tadeusza Nowickiego, prezesa Ergisu, od kilku lat powszechnie przyjmuje się, że polski rynek tworzyw sztucznych rośnie w tempie zbliżonym do dwukrotności wzrostu PKB. – Do tego należy dodać różnicę między eksportem a importem. W tej sytuacji stawiam na utrzymanie wzrostu zużycia na poziomie 7–8 proc. w stosunku do poprzedniego roku – mówi Nowicki. Zarząd największego w Europie Środkowo-Wschodniej przetwórcy tworzyw liczy, że najszybciej będzie rosła sprzedaż folii nanoErgis, najbardziej innowacyjnego produktu firmy, zapewniającego jednocześnie możliwość uzyskiwania stosunkowo wysokich marż. Przed kilkoma dniami spółka uruchomiła trzecią linię do jego produkcji. Dzięki niej w skali 12 miesięcy chce zanotować 20-proc. zwyżkę sprzedaży folii stretch. To oznacza, że tylko w tym roku wzrost sięgnie 10–12 proc.

– Spodziewamy się, że około 55 proc. sprzedaży będzie zrealizowane poza Polską. Tradycyjnie największy wzrost powinniśmy obserwować we Francji i w Niemczech – twierdzi Nowicki. Dodaje, że grupa nieustannie rozwija sieć sprzedaży właśnie we Francji i w Niemczech. Inwestuje także w krajach Beneluksu, w Skandynawii i u naszych południowych sąsiadów. Zarząd, podsumowując wstępnie I półrocze, zauważa, że w ostatnich miesiącach ceny polimerów nie spadły, choć rynek tego oczekiwał. To może oznaczać, że zyski będą mniejsze od oczekiwanych. W II połowie roku zarząd liczy przede wszystkim na pozytywne efekty sprzedaży folii ze swojej nowej linii technologicznej oraz na spadek cen surowców.

Poprawa rentowności

GG Parkiet

Dynamiczny wzrost branży przetwórstwa tworzyw w Polsce obserwuje Erg, specjalizujący się w produkcji wyrobów foliowych. Spółka dostrzega go m.in. po większej liczbie zapytań dotyczących dostawy oferowanych produktów. Poza tym w Polsce nadal mniej się zużywa opakowań w porównaniu z państwami Europy Zachodniej. W efekcie ciągle jest potencjał do wzrostu. – Zawsze wydawało mi się, że wzrost o 1–2 punkty procentowe powyżej krajowego PKB to dobry wynik. Jeśli będzie jeszcze wyższy, to tym lepiej dla całej branży – mówi Robert Groborz, prezes Ergu.

Spółka z Dąbrowy Górniczej, zgodnie z przyjętą strategią, skupia się na podnoszeniu rentowności swojej sprzedaży, którą poprawia z kwartału na kwartał. Jednocześnie mniejszą uwagę zwraca na wzrost obrotów. Liczy jednak na wzrost sprzedaży produkowanych folii, szczególnie na rynek budowlany i spożywczy. – Zdecydowanie skupiamy się na rozwoju sprzedaży wyrobów foliowych na eksport. Do końca tego roku chcemy osiągnąć sprzedaż z eksportu na poziomie 20 proc. w porównaniu z 11 proc. w 2015 r. – czyli chcemy w trzy lata podwoić udział eksportu w stosunku do całości przychodów – informuje Groborz. Dodaje, że obecnie produkty grupy sprzedawane są już do 18 krajów, w tym m.in. do Niemiec, Francji, Włoch, Rosji, na Białoruś, do Mołdawii, Serbii i Uzbekistanu. Niedawno firma rozpoczęła też sprzedaż do Austrii. Ponadto prowadzi zaawansowane, proeksportowe działania na kilku innych rynkach, ale na razie nie ujawniania szczegółów.

GG Parkiet

W I kwartale Erg uruchomił dwie nowe linie produkcyjne, które zwiększyły jego moce wytwórcze. – Zatrudniamy nowych pracowników i szukamy nowych rynków zbytu. Będziemy także dalej wnioskować o dofinansowanie ze środków unijnych przeznaczone na rozbudowę parku maszynowego – twierdzi Groborz.

Przypomina, że w ostatnich dwóch latach firma przeznaczyła około 17 mln zł m.in. na modernizację posiadanego parku technologicznego i nowe systemy informatyczne wspomagające zarządzanie. Dzięki nim zwiększono innowacyjność oferowanych produktów oraz pozyskano kolejne rynki zbytu. W II półroczu zarząd Ergu stawia na dalszy wzrost eksportu. – Jestem przekonany, że rozszerzymy swoją działalność o nowe kraje, a może też kontynenty. Szukamy klientów z nowych nisz, którym chcemy sprzedać nasze produkty foliowe – uważa Groborz. Dzięki uzyskanemu certyfikatowi ISO firma zamierza zwiększyć sprzedaż do sektora spożywczego. W II półroczu zarząd chce też ogłosić strategię na lata 2018–2020.

Zmienne ceny surowców

GG Parkiet

Suwary, specjalizujące się w produkcji opakowań, zakrętek, akcesoriów motoryzacyjnych oraz kartusz, szacują tegoroczny wzrost krajowej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych na około 7 proc. Na kilkuprocentowy wzrost sprzedaży liczy zaś sama grupa Suwary. W II połowie roku decydujący wpływ na jej wyniki będą mieć warunki pogodowe oraz utrzymanie wzrostowej dynamiki eksportu dla branży budowlanej. – Najszybciej powinna rosnąć sprzedaż opakowań dla przemysłu agrochemicznego oraz nadal dla budownictwa. Wprowadzamy na rynek nowe produkty dla tej gałęzi przemysłu – mówi Piotr Stachowicz, członek zarządu i dyrektor handlowy Suwar.

W tym roku grupa największe wpływy z eksportu planuje uzyskiwać w krajach Unii Europejskiej. Obecnie udział sprzedaży zagranicznej w jej przychodach jest zróżnicowany i uzależniony od oferowanego asortymentu. Opakowania dla przemysłu motoryzacyjnego i agrochemicznego produkowane w Pabianicach, ze względu na swoje gabaryty sprzedawane są głównie na rynku krajowym. Natomiast produkcja kartuszy spółki zależnej Kartpol Group w 70 proc. kierowana jest na eksport.

Zarząd I półrocze roku obrotowego 2016/2017 (rozpoczęło się 1 października) ocenia jako udane. W tym czasie grupa kapitałowa odnotowała 7-proc. wzrost sprzedaży. Przede wszystkim udało jej się istotnie zwiększyć udział sprzedaży w rynku agrochemicznym. – Zarząd oczekuje wzrostu sprzedaży w II półroczu na poziomie zbliżonym do I półrocza. Istotna co do przyszłości wydaje się sytuacja na rynku cen i dostępności HDPE (polietylen dużej gęstości – red.) – twierdzi Stachowicz. Zauważa, że dziś jego ceny są stabilne. Producenci sygnalizują jednak, że takich cen dłużej nie utrzymają, co może oznaczać podwyżki.

Zarząd największych szans na dalszy rozwój grupy upatruje we wzroście sprzedaży swoich produktów do odbiorców z branży agro, motoryzacyjnej oraz budowlanej. Z kolei do największych zagrożeń zalicza możliwy wzrost cen surowców oraz zatory płatnicze.

Wysoki udział eksportu

Plast-Box, grupa specjalizująca się w produkcji opakowań, głównie wiader i skrzynek, liczy, że w tym roku branża zwiększy sprzedaż o co najmniej 5 proc. W ocenie zarządu sprzyja temu m.in. ogólna dobra kondycja polskiej gospodarki i korzystne warunki do eksportu. Spółka nie chce wypowiadać się na temat ewentualnego tegorocznego wzrostu sprzedaży ani określić, które oferowane przez nią wyroby mogą cieszyć się szczególnym zainteresowaniem odbiorców. W jej ocenie nawet sugestie przy odpowiedziach na takie pytania mogą być uznane za złamanie przepisów MAR.

Zarząd Plast-Boksu przypomina za to, że eksport grupy już dawno przekroczył połowę sprzedaży i jego udział w ostatnich kwartałach systematycznie wzrastał. – Sprzedajemy w całej Europie, głównie w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Ale także w takich krajach jak... Islandia – mówi Krzysztof Pióro, wiceprezes Plast-Boksu. Do największych szans i zagrożeń związanych z działalnością grupy zalicza te związane z cenami polimerów. – Szansą jest spodziewana stabilizacja cen surowca, a zagrożeniem wzrost jego cen – rynek surowców dla przetwórców tworzyw sztucznych nauczył nas tego, aby nigdy nie odrzucać możliwych przykrych niespodzianek w tym obszarze – twierdzi Pióro.

Piotr Górowski, prezes Gekoplastu, specjalizującego się w produkcji płyt komórkowych i płyt pełnych z polipropylenu oraz wyrobów wytwarzanych z tych płyt, widzi zdecydowany wzrost popytu na produkty firmy. – W bieżącym roku zamierzamy zwiększyć sprzedaż, a zatem również produkcję, o około 11 proc. Kluczowe czynniki wzrostu dla segmentu, w którym działa Gekoplast, to stały wzrost zapotrzebowania na opakowania wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych i ogólny wzrost gospodarczy – mówi Górowski. Wymierne efekty mają przynieść spółce inwestycje poczynione w ostatnich latach. Chodzi zwłaszcza o te dotyczące optymalizacji procesów produkcyjnych i zwiększenia mocy wytwórczych.

Zarząd spodziewa się wzrostu sprzedaży wszystkich grup asortymentowych. Liczy m.in. na zwyżkę zapotrzebowania zgłaszanego przez sektor motoryzacyjny, branżę AGD i RTV, huty szkła, budownictwo, przemysł opakowaniowy, metalowy i farmację. Zakłada też intensywny rozwój sprzedaży zagranicznej, zwłaszcza do Niemiec, gdzie sprzedaje najwięcej wyrobów ogółem wysyłanych na eksport. – Eksportowane są tam głównie płyty komórkowe, opakowania z płyt komórkowych, jak również relatywnie nowa linia produktów layer-pad (przekładki transportowe – red.), przeznaczonych dla producentów opakowań szklanych – twierdzi Górowski. Szacuje, że ponad połowa wpływów spółki nadal będzie pochodzić z rynków zagranicznych.

[email protected]

Na początku roku pogorszenie kondycji zanotował Erg. Zarząd spadek wyników tłumaczył ograniczeniem sprzedaży produktów niskomarżowych i zdarzeniami jednorazowymi. Kolejne kwartały mają być jednak lepsze m.in. za sprawą wzrostu mocy produkcyjnych wyrobów zapewniających dużą zyskowność. Zarząd stawia również na zwyżkę eksportu, który przynosi wyższe marże niż sprzedaż krajowa.

Ergis liczy na dalsze zwyżki przychodów ze sprzedaży oraz zysków głównie za sprawą uruchomionej niedawno trzeciej linii do produkcji innowacyjnych folii nanoErgis. Dziś wydaje się, że negatywny wpływ na wyniki grupy kapitałowej mogą mieć jednie zwyżki cen tworzyw sztucznych. Dla spółki ma to ogromne znaczenie, gdyż ich zakupy stanowią 60–80 proc. ogólnych kosztów produkcji.

Dla Plast-Boksu początek roku nie był zbyt udany. Wprawdzie grupa poprawiła przychody ze sprzedaży, ale jednocześnie spadły jej zyski. Głównym powodem okazał się wzrost kosztów produkcji spowodowany podwyżkami cen polipropylenu, głównego surowca wykorzystywanego w grupie. Poza tym wzrosły inne koszty, głównie personalne, związane m.in. ze wzrostem płacy minimalnej.

Suwary w I półroczu roku obrotowego 2016/2017 (rozpoczął się 1 października) poprawiły wyniki. To przede wszystkim efekt wzrostu sprzedaży opakowań w zakładach należących do grupy. Zarząd liczy, że kolejne kwartały też będą udane. Zwraca uwagę na prognozy ekspertów Equity Advisors, które mówią o dwa razy większej dynamice polskiego sektora opakowań niż w przypadku rynku globalnego.

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?