Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ubiegłym roku zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wzrosło o 6,9 proc. – podała niedawno europejska organizacja PlasticsEurope, zrzeszająca producentów polimerów. W tym czasie popyt na całym naszym kontynencie wzrósł znacznie mniej, bo o 3,2 proc. W ocenie specjalistów podobnie może być w tym roku.
Zdaniem Tadeusza Nowickiego, prezesa Ergisu, od kilku lat powszechnie przyjmuje się, że polski rynek tworzyw sztucznych rośnie w tempie zbliżonym do dwukrotności wzrostu PKB. – Do tego należy dodać różnicę między eksportem a importem. W tej sytuacji stawiam na utrzymanie wzrostu zużycia na poziomie 7–8 proc. w stosunku do poprzedniego roku – mówi Nowicki. Zarząd największego w Europie Środkowo-Wschodniej przetwórcy tworzyw liczy, że najszybciej będzie rosła sprzedaż folii nanoErgis, najbardziej innowacyjnego produktu firmy, zapewniającego jednocześnie możliwość uzyskiwania stosunkowo wysokich marż. Przed kilkoma dniami spółka uruchomiła trzecią linię do jego produkcji. Dzięki niej w skali 12 miesięcy chce zanotować 20-proc. zwyżkę sprzedaży folii stretch. To oznacza, że tylko w tym roku wzrost sięgnie 10–12 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.