Hossa w USA: Wall Street ucieka reszcie świata

Czy rynkowa dywergencja zapowiada nadejście kryzysu?

Publikacja: 19.09.2018 05:00

Hossa w USA: Wall Street ucieka reszcie świata

Foto: Bloomberg

Foto: GG Parkiet

Od styczniowego szczytu niemiecki indeks DAX, chiński Shanghai Composite i nasz WIG20 straciły odpowiednio: 10,5 proc., 24,7 proc. oraz 15,2 proc. Amerykański S&P 500 jest na symbolicznym plusie i przysłowiowy rzut kamieniem dzieli go od pobicia rekordu wszech czasów. Rozbieżność między USA i resztą świata pogłębia się.

– Indeks gromadzący wszystkie rynki (rozwinięte i wschodzące) z wyjątkiem USA od szczytu styczniowej euforii spadł już o 14 proc. Także w skali ostatnich 12 miesięcy jego zmiana jest ujemna. Mamy do czynienia z niesłychaną dywergencją między mocnym zachowaniem indeksów na Wall Street i resztą świata – zwraca uwagę Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI.

Eksperci szukają przyczyn tego stanu rzeczy w dwóch źródłach. Pierwszym są wojny handlowe wywołane przez prezydenta USA. Drugim polityka Fedu, która przekłada się na mocnego dolara, a ten bezpośrednio uderza w rynki wschodzące. Abstrahując już od przyczyn dywergencji, różne kierunki zmian na światowych giełdach są zdaniem niektórych analityków alarmującym sygnałem.

– Klasyczna międzyrynkowa dywergencja często poprzedza kluczowe punkty zwrotne na Wall Street – mówi Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku. Punkt zwrotny nie musi jednak od razu oznaczać kryzysu. – Moim zdaniem nie jest to jeszcze zwiastun kryzysu. Rynki antycypują zmianę równowagi ekonomicznej między USA a resztą świata. Ponadto z uwagi na wzrost awersji do ryzyka kapitał uciekał do najbardziej stabilnej przystani, czyli obecnie USA – dodaje Kamil Hajdamowicz, młodszy zarządzający Aktywami Vienna Life.

Jego zdaniem w krótkim terminie dywergencja może się utrzymać, a nawet nieznacznie pogłębić. W średnim i dłuższym oczekuje on pewnego stopnia deeskalacji wojen handlowych, co może wspierać względne odbicie na rynkach „reszty świata.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?