#WykresDnia: Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

Pojęcie szczęścia jest bardzo subiektywne. Biorąc pod uwagę badania ONZ, najbardziej zadowoleni z życia są obywatele bogatych krajów. Jednak zamożność to za mało, aby być szczęśliwym – czego dowodem są np. obywatele USA.

Publikacja: 22.10.2018 10:26

#WykresDnia: Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

Foto: Adobestock

Foto: pbs.twimg.com

Jesienny okres to dobry czas na refleksję. Dlatego warto na początku tygodnia wrócić do raportu „World Happiness Report 2018", z którego dowiadujemy się, w jakich krajach ludzie są najbardziej zadowoleni z życia. Ale co istotniejsze, możemy zastanowić się nad tym, co daje szczęście.

Na pewno dużą składową szczęścia są pieniądze. Jednak jest to tylko jeden z kilku elementów mających na nie wpływ. Pokazuje to choćby przykład państw, które w 2017 r. miały największe PKB – nominalnie (USA), jak i PKB per capita – według parytetu siły nabywczej (Katar). Obywatele żadnego z tych państw nie znaleźli się w gronie pięciu najbardziej zadowolonych z życia krajów. A były nimi: Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia i Szwajcaria.

 

Autorzy raportu, aby wskazać najbardziej zadowolonych z życia mieszkańców krajów, oczywiście brali pod uwagę element zamożności obywateli poszczególnych krajów (mierzone jako PKB per capita). Kolejny istotny element to wsparcie socjalne – bez poczucia bezpieczeństwa, które mogą dać np. dobrze organizowane instytucje państwowe, trudno o szczęśliwe życie w ujęciu społecznym. Inne ważne kwestie to także długość życia (w zdrowiu), wolność w podejmowaniu decyzji życiowych oraz brak korupcji w społeczeństwie.

W zestawieniu, najbardziej zastanawia pozycja niska pozycja Stanów Zjednoczonych (18. miejsce). Jednak coraz większa liczba chorób cywilizacyjnych w USA, takich jak depresja czy otyłość, a także rosnący brak zaufania do władz i instytucji państwowych, sprawiają, że Amerykanie nie należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Z kolei Polska została sklasyfikowana na 42 pozycji (na 156 badanych krajów).

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?