Rok 2018 na rodzimym parkiecie nie będzie zbyt dobrze wspominany. Nie tylko dlatego, że indeksy są pod kreską, ale przede wszystkim przez afery wokół GetBacku i KNF. Inwestorzy liczą, że grudzień przyniesie lekką poprawę nastrojów, co pozwoliłoby z optymizmem wkroczyć w 2019 r. Te oczekiwania wiążą się w dużej mierze z efektami sezonowymi, które związane są z ostatnim miesiącem roku. Mowa o tzw. rajdzie św. Mikołaja. Pogrzebaliśmy w statystykach i sprawdziliśmy, na co mogą liczyć inwestorzy.
Średniaki górą
Okazuje się, że jeśli Mikołaj zostawia już jakieś prezenty naszym inwestorom, to najhojniej obdarowuje posiadaczy akcji średnich spółek. mWIG40 rośnie bowiem w grudniu średnio o 2,2 proc. Jest to wprawdzie taki sam wynik jak dla sWIG80, ale średniaki mają wyższą skuteczność. W ciągu 20 lat w 14 przypadkach indeks rósł, co daje 70-proc. trafność. Dla maluchów jest to tylko 52 proc. W przypadku blue chips (WIG20) średnia zmiana to 2,1 proc. przy trafności 62,5 proc. Warto dodać, że jeśli już grudzień jest wzrostowy, to średnio najmocniej rosną papiery właśnie dużych spółek – o 6,2 proc.
Porównanie z zagranicą
A jak wyglądamy pod tym kątem na tle zagranicy? Tutaj najlepiej porównać WIG. Indeks szerokiego rynku zmienia się w grudniu średnio o 3,8 proc. i jest pod tym względem lepszy od DAX, S&P 500, BUX i Nikkei225. Gorzej wypada tylko w porównaniu z brazylijską Bovespą. Gorzej wypadamy jednak pod względem trafności. Wynik WIG to 66,7 proc., a więc lepiej tylko od Nikkei225. Wygląda więc na to, że na rynkach zagranicznych anomalia zdarza się częściej, ale za to daje mniejszy zysk. Potwierdza to też średnia zwyżka indeksów podczas wzrostowych grudniów. Dla WIG jest to aż 7,4 proc., co jest gorszym wynikiem tylko od Bovespy.
Branżowy Mikołaj
Z ciekawości sprawdziliśmy też, jak zachowują się indeksy sektorowe. Skoro bowiem ktoś nastawia się na grudniowe inwestycje, to warto wiedzieć, w jakich branżach szukać. Analizowaliśmy tylko te wskaźniki, które mają co najmniej 10-letnią historię. Intuicja sugerowałaby, że to spółki spożywcze będą mocną stroną rynku w końcówce roku (zwiększone zakupy na święta i sylwestra). Okazuje się jednak, że zdecydowanie najlepiej wypadają firmy z branży IT oraz banki. Średnia zmiana WIG-informatyka to aż 3,8 proc., a WIG-banki 3,6 proc. Warto dodać, że wskaźniki te mają też niezłą trafność, odpowiednio 63,2 proc. oraz 73,7 proc. Unikać lepiej sektora nieruchomości, bowiem branżowy wskaźnik ma dla grudnia ujemną średnią -0,3 proc.
Do trzech razy sztuka
W ostatnich dwóch latach św. Mikołaj gościł w każdym segmencie naszego rynku WIG20, mWIG40 i sWIG80. Czy uda się podtrzymać dobrą passę? Sam efekt sezonowy nie wystarczy, ale jest kilka kwestii, które mogą nasze byki wspierać.