#WykresDnia: Odwrócona krzywa przychodowości a PKB

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska, analizuje zależność między odwróconą krzywą przychodowości a dynamiką PKB w przypadku Polski.

Publikacja: 12.12.2018 11:12

#WykresDnia: Odwrócona krzywa przychodowości a PKB

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

W zeszłym tygodniu zaniepokojenie inwestorów wywołało zmniejszenie się różnicy pomiędzy rentownością amerykańskich skarbowych obligacji 10-letnich i 2-letnich do rekordowo niskiego poziomu 11 punktów bazowych, najniższego od 2007 roku. – Odwrócenie krzywej przychodowości, czyli ujemna różnica pomiędzy rentownością obligacji 10- i 2-letnich, zazwyczaj sygnalizowała wystąpienie recesji w USA w horyzoncie od 11 do 23 miesięcy – tłumaczy Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

I analizuje, na co wskazuje nachylenie krzywej przychodowości o przyszłej dynamice PKB w przypadku Polski.

Foto: parkiet.com

– W okresie 2003-2012 odwrócenie krzywej przychodowości w Polsce sygnalizowało spadek rocznej dynamiki PKB do poziomu ok. 2 proc. z wyprzedzeniem 7-12 miesięcy (dwa prawidłowe sygnały). Głęboki spadek dynamiki PKB prawie do zera w 2013 r. nie był sygnalizowany przez odwrócenie się krzywej przychodowości, ale był sygnalizowany przez szybkie i trwałe zmniejszenie się nachylenia krzywej przychodowości z wyprzedzeniem około sześciu miesięcy – mówi Arkadiusz Krześniak.

– Obniżenie tempa wzrostu PKB w 2016 r. nie było sygnalizowane przez zmiany nachylenia krzywej przychodowości. Obecnie ten wskaźnik daje pozytywny sygnał dla PKB w okresie najbliższych dwóch kwartałów, ale w ciągu ostatnich ośmiu lat wartość predykcyjna tego wskaźnika była bardzo umiarkowana – dodaje.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?