Wiele wskazuje – np. coraz gorsze odczyty wskaźników PMI w Europie i USA – że rok 2019 będzie bardzo wymagający dla wielu światowych gospodarek. W takiej sytuacji niezwykle ważna jest rola banków centralnych poszczególnych państw, które są odpowiedzialne m.in. za ewentualne wspieranie wzrostu gospodarczego czy stabilizację sen. Jednym z głównych narzędzi banków centralnych jest ustalanie stóp procentowych. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie plany w kwestii podwyższania lub obniżania stóp procentowych mają państwowe instytucje na świecie.
Interesującą mapę na ten temat przygotował „Bloomberg". Przedstawia ona, jak 24 najważniejsze banki centralne świata – według prognoz ekonomistów i analityków – będą prowadziły w tym roku swoją politykę. Na mapie czerwonym kolorem zostały odznaczone państwa, w których banki centralne zamierzają podwyższać swoje stopy procentowe w tym roku. Z kolei na czarno przedstawiono kraje, gdzie spodziewane jest obniżanie stóp. A państwa takie jak Polska, w których banki centralne nie zamierzają zmieniać kosztów kredytu, zaznaczone są na szaro.
Według „Bloomberga" w tym roku spodziewane są m.in. dwie podwyżki stóp w USA, w strefie euro jedna (pod koniec roku), a w Japonii i Chinach nie nastąpią żadne zmiany.