#WykresDnia: Azja to „serce światowej gospodarki”

Tempo wzrostu gospodarczego w państwach azjatyckich będzie zdecydowanie większe niż w pozostałych regionach świata. Jakie są dokładne prognozy?

Publikacja: 24.01.2019 14:31

#WykresDnia: Azja to „serce światowej gospodarki”

Foto: AFP

Jeroen Blokland z Robeco (to międzynarodowe przedsiębiorstwo zarządzania aktywami) przedstawił wykres pokazujący prognozowany wzrost gospodarczy w poszczególnych regionach świata.

Foto: parkiet.com

Powyższy wykres przedstawia średnią roczną prognozę wzrostu w latach 2019-2021 jako PKB per capita (według parytetu siły nabywczej). Z prognozy wynika, że kraje rozwijające się z Azji (czyli właściwie większości kontynentu) będą rosły najszybciej w najbliższych latach – ponad 5 proc. rocznie. Jest to zdecydowanie najdynamiczniej rozwijający się region świata. Drugi w kolejności obszar – kraje postsowieckie – będzie średnio rósł zdecydowanie wolniej, bo jedynie o ok. 2,1 proc. rocznie. Z kolei państwa tzw. bogatego świata, czyli rynki rozwinięte, mają rosnąć w tempie 1,5 proc. rocznie.

– Nikt nie ma chyba wątpliwości, że wśród gospodarek o najwyższej dynamice wzrostu gospodarczego na świecie w najbliższych latach dominowały będą przede wszystkim państwa azjatyckie. Dziś szacuje się, że w ciągu kilku lat Indie czy Chiny mogą utrzymać tempo wzrostu przekraczające odpowiednio 6 proc. i 7 proc. rocznie – mówi „Parkietowi" Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pekao TFI.

I dodaje: – Jednak region azjatycki to nie tylko Chiny czy Indie. Wystarczy spojrzeć na dynamikę takich krajów jak Wietnam, Pakistan czy nawet do niedawna Indonezja, żeby zrozumieć, że to właśnie w Azji bije serce obecnego i przyszłego wzrostu gospodarczego na świecie.

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?