#WykresDnia: Globalny PMI coraz niżej

Światowej gospodarce mocno zapala się „czerwona lampka”, co widać szczególnie wyraźnie w zestawieniu pokazującym kolejne miesiące spadków PMI, czyli wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę.

Publikacja: 05.03.2019 10:27

#WykresDnia: Globalny PMI coraz niżej

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Tomasz Smolarek, doradca inwestycyjny zajmujący się w Noble Funds m.in. analizą światowej gospodarki oraz rynków kapitałowych, zaprezentował zestawienie przedstawiające wskaźnik PMI dla najważniejszych gospodarek na świecie za okres ostatnich dwóch lat. Ekspert skomentował miesięczną zmianę następująco: „Globalny PMI przemysłu spadł do 50,6 z 50,8 i jest najniżej od czerwca 2016 r. Momentum spada w zdecydowanej większości gospodarek. Na plus ponownie Indie i Brazylia, a od tego miesiąca także Meksyk. Jeden lepszy odczyt z Chin to na razie mało, by wyciągać wnioski...".

Zestawienie jest wzbogacone o kolory. Tło danego PMI staje się bardziej zielone, gdy wskaźnik notuje miesięczny wzrost. A w przypadku spadków tło jest się coraz bardziej pomarańczowe, aż dochodzi do czerwonego. Niestety, to tylko uwydatnia, że okres największego globalnego optymizmu jest za nami – przypadł na przedział „listopad 2017-luty 2018", kiedy to w prawie wszystkich badanych krajach wskaźnik był coraz większy. Obecnie dominuje jednak kolor pomarańczowy bądź czerwony.

W analizowanym okresie najwyższa wartość dla globalnego PMI przypadła w grudniu 2017 r., kiedy to wynosiła 54,5 pkt. Od tego czasu – z wyjątkiem kwietnia ub.r. – systematycznie spada. Z kolei Polska już od czterech miesięcy znajduje się poniżej poziomu 50 pkt, w lutym było to 47,6 pkt.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?