#WykresDnia: Globalny PMI coraz niżej

Światowej gospodarce mocno zapala się „czerwona lampka”, co widać szczególnie wyraźnie w zestawieniu pokazującym kolejne miesiące spadków PMI, czyli wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę.

Publikacja: 05.03.2019 10:27

#WykresDnia: Globalny PMI coraz niżej

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Tomasz Smolarek, doradca inwestycyjny zajmujący się w Noble Funds m.in. analizą światowej gospodarki oraz rynków kapitałowych, zaprezentował zestawienie przedstawiające wskaźnik PMI dla najważniejszych gospodarek na świecie za okres ostatnich dwóch lat. Ekspert skomentował miesięczną zmianę następująco: „Globalny PMI przemysłu spadł do 50,6 z 50,8 i jest najniżej od czerwca 2016 r. Momentum spada w zdecydowanej większości gospodarek. Na plus ponownie Indie i Brazylia, a od tego miesiąca także Meksyk. Jeden lepszy odczyt z Chin to na razie mało, by wyciągać wnioski...".

Zestawienie jest wzbogacone o kolory. Tło danego PMI staje się bardziej zielone, gdy wskaźnik notuje miesięczny wzrost. A w przypadku spadków tło jest się coraz bardziej pomarańczowe, aż dochodzi do czerwonego. Niestety, to tylko uwydatnia, że okres największego globalnego optymizmu jest za nami – przypadł na przedział „listopad 2017-luty 2018", kiedy to w prawie wszystkich badanych krajach wskaźnik był coraz większy. Obecnie dominuje jednak kolor pomarańczowy bądź czerwony.

W analizowanym okresie najwyższa wartość dla globalnego PMI przypadła w grudniu 2017 r., kiedy to wynosiła 54,5 pkt. Od tego czasu – z wyjątkiem kwietnia ub.r. – systematycznie spada. Z kolei Polska już od czterech miesięcy znajduje się poniżej poziomu 50 pkt, w lutym było to 47,6 pkt.

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić