Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
4 zdjęcia
ZobaczErg, grupa kapitałowa specjalizująca się w produkcji wyrobów foliowych, zanotowała na początku roku zniżkę przychodów i zysków. Spółka informuje, że koszty surowców stanowią znaczną część wszystkich kosztów produkcji, a ich duża zmienność w znacznym stopniu wpływa na opłacalność produkcji. Obawia się również dalszego wzrostu wynagrodzeń i cen energii elektrycznej, co może przełożyć się bezpośrednio na wynik finansowy w kolejnych miesiącach. TRF
Akcje giełdowych przetwórców tworzyw sztucznych od dłuższego czasu nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów. Co do zasady chętniej są sprzedawane niż kupowane, co objawia spadkami ich kursów. Głównym powodem przecen jest pogarszająca się kondycja firm działających w branży, chociaż są i wyjątki od tej reguły.
Najbliższa przyszłość branży może być równie trudna, mimo że popyt na wyroby z tworzyw nadal rośnie. Z danych PlasticsEurope wynika, że w ubiegłym roku w Polsce zapotrzebowanie na nie wzrosło o ponad 7 proc., podczas gdy w całej Europie zwyżkowało zaledwie o 0,3 proc. Szczególnie dużo tworzyw wykorzystuje się u nas w przemyśle opakowaniowym (32,9 proc.), budownictwie (25,5 proc.) i przemyśle motoryzacyjnym (9,8 proc.). W tym roku oczekiwany jest dalszy, kilkuprocentowy wzrost popytu. Z drugiej strony rosną też koszty, których przetwórcy tworzyw nie są w stanie w pełni przerzucić na finalnych odbiorców, co powoduje, że ich wyniki ulegają pogorszeniu. Podobnie, co do zasady, prawdopodobnie było również w II kwartale.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.