Wierzytelności

Szwedzi wyciągają ręce po aktywa GetBacku

Hoist Finance chce mocniej zaznaczyć obecność w Polsce. Firma gotowa jest złożyć wiążącą ofertę zakupu aktywów borykającego się z problemami windykatora.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

To, że GetBack szuka inwestorów, którzy byliby gotowi kupić jego aktywa, nie jest żadną tajemnicą. Na początku października spółka podała nawet, że spośród siedmiu wstępnie zainteresowanych podmiotów wybrała trzy, które gotowe są zainwestować w GetBack. Ich nazwy trzymane były jednak w tajemnicy, chociaż rynek podczas październikowego zgromadzenia wierzycieli dowiedział się, że chodzi o zagraniczne podmioty. Teraz jeden z nich postanowił się ujawnić.

Czytaj także: Problemy GetBacku

Oficjalnie wiadomo, że do gry o aktywa GetBacku włączyła się szwedzka grupa Hoist Finance. – Dostrzegamy możliwości akwizycji i konsolidacji, przykładowo na rynku Polski, gdzie zamierzamy złożyć wiążącą ofertę zakupu aktywów GetBacku – poinformował Hoist przy okazji publikacji wyników za III kwartał. Przedstawiciele firmy podkreślali, że aktywa GetBacku to bardzo ciekawa okazja inwestycyjna, ale o szczegółach nie chcieli mówić.

– Za wcześnie jest, aby mówić o szczegółach. To jest transakcja, którą nie każdy jest w stanie zrobić. Mamy doświadczenie w Polsce i rozpoznawalną markę. Nie chcemy natomiast brać ryzyka, którego nie rozumiemy. Nie chcemy brać aktywów, których nie rozumiemy. Oczywiście sama struktura operacji, jak również kwestie związane z reputacją, obok rentowności, są istotnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji – powiedział podczas telekonferencji wynikowej Klaus-Anders Nysteen, prezes Hoist Finance.

Gdyby faktycznie firmie udało się kupić aktywa GetBacku, byłby to kolejny etap jej ekspansji w naszym kraju. Firma rozpoczęła działalność na naszym rynku w 2011 r. (w sumie działa w 11 europejskich krajach). W początkowej fazie nie prowadziła jednak windykacji samodzielnie, tylko zlecała ją innym podmiotom. Z czasem jednak się to zmieniło.

Hoist na przestrzeni lat współpracował m.in. z grupą Best. Z kolei w 2014 r. Szwedzi nabyli udziały wrocławskiej firmy Navi Lex. Od tego czasu coraz śmielej poczynają sobie na naszym rynku. W ciągu trzech kwartałów tego roku przychody spółki na rynku polskim wyniosły prawie 123 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to około 90 mln zł.

– Inwestycja w aktywa GetBacku na pewno pozwoliłaby Hoist Finance znacząco zwiększyć ekspozycję na polski rynek. Mimo rosnącej aktywności portfel Hoista w Polsce wciąż jest stosunkowo nieduży – zwraca uwagę prezes jednej ze spółek windykacyjnych. Wartość nabytych portfeli w Polsce firmy na koniec III kwartału wynosiła około 1,2 mld zł.

 

Gdyby więc Hoist kupił cały portfel aktywów GetBacku, którego wartość szacowana jest na nieco ponad 1,3 mld zł, dla firmy oznaczałoby to podwojenie biznesu w Polsce. Warto przy okazji dodać, że Hoist nie po raz pierwszy łączony jest z GetBackiem. Kiedy w marcu windykator informował, że zagraniczny inwestor branżowy wyraża wstępne zainteresowanie objęciem akcji w szykowanej ofercie nowych walorów to właśnie Hoist wymieniany był w gronie potencjalnych nabywców. Wtedy jednak firma nie odniosła się do pytań czy faktycznie zainteresowana jest inwestycją w GetBack.

Teraz z kolei GetBack nie chce zdradzać szczegółów negocjacji z inwestorami. – Niestety z uwagi na trwający proces inwestycyjny nie udzielamy dodatkowych informacji - usłyszeliśmy w biurze prasowym GetBacku.

Warto przypomnieć, że to właśnie ze względu na trwające rozmowy z inwestorami GetBackowi zależało na przesunięciu głosowania w sprawie propozycji układowych, które miało się odbyć w październiku. Sąd ostatecznie przychylił się do tej propozycji. Do 6 listopada GetBack ma m.in. przedstawić zaktualizowane propozycje układowe zakładające m.in. pozyskanie inwestora. Nowy termin zgromadzenie wierzycieli nie został wyznaczony.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.