Wierzytelności

Best: Włochy ciążą windykatorom

Rynki zagraniczne, w tym m.in. rynek włoski, miały być nową ziemią obiecaną branży windykacyjnej. Na razie jednak, również z powodu koronawirusa, rynki te dostarczają krajowym windykatorom sporo problemów. Odpisy na portfelach włoskich najpierw uderzyły w wyniki Kruka. Podobnych problemów doświadczył Best.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

– Osiągnięty w I półroczu poziom spłat z zarządzanych portfeli był o 20,9 mln zł wyższy niż zakładany w modelach wyceny wierzytelności. Z uwagi jednak na niepewność dotyczącą wpływu pandemii na przyszłe spłaty nie zdecydowaliśmy się na podniesienie prognoz wpływów w kolejnych okresach, a nawet je obniżyliśmy, w szczególności w przypadku portfeli włoskich. Łączny efekt negatywnych przeszacowań w I półroczu wyniósł 16,4 mln zł – podkreśla Marek Kucner, wiceprezes Bestu.

Przedstawiciele spółki liczą jednak, że sytuacja na rynku włoskim zacznie się poprawiać. – Po zbudowaniu własnych operacji przejęliśmy tam obsługę portfeli. Oczywiście nie bez znaczenia jest też koronawirus, który mocno uderzył we Włochy. Mamy teraz na miejscu swojego człowieka, z optymizmem patrzymy na rozwój operacji na tamtejszym rynku i mam nadzieję, że portfele, jakie kupiliśmy w przeszłości, zaczną lepiej pracować. Oczywiście cały czas jest niepewność, jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem i jaki będzie miała wpływ na spłaty – mówi Kucner.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.