Wierzytelności

Kruk: propozycje wiceministra bez negatywnego wpływu

Notowania Kruka spadają obecnie o ponad 9 proc., do 157 zł. Przyczyną paniki mogą być pomysły wiceministra sprawiedliwości dotyczące zakazu egzekucji komorniczych z nieruchomości. Piotr Krupa, prezes Kruka, wyjaśnia jednak „Parkietowi”, że potencjalne zmiany nie miałyby istotnego negatywnego wpływu na spółkę.

Piotr Krupa, prezes Kruka

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Sprawę jako pierwszy opisał dwa dni temu „Dziennik Gazeta Prawna". Inwestorzy jednak z opóźnieniem przyjęli do wiadomości plany wiceministra, notowania Kruka wczorajszy dzień zakończyły zwyżką o 0,3 proc.

Jak pisze „DGP", Marcin Warchoł, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. praw człowieka, po przeanalizowaniu kilkuset skarg, które do niego wpłynęły, uważa, że potrzebne są trzy zmiany w polskim prawie, które jako wiceminister sprawiedliwości będzie mógł forsować. Jego zdaniem przede wszystkim trzeba zakazać egzekucji z nieruchomości, gdy dług stanowi zaledwie ułamek wartości lokalu mieszkalnego, który miałby iść pod młotek. Ponadto wiceminister chce zmian w zakresie ograniczenia w sprzedawaniu długów i zwiększenia zakresu zadań komorniczych.

– Zarówno w dniu wczorajszym, jak i dzisiejszym spółka Kruk nie raportowała żadnych informacji, które mogłyby tłumaczyć dzisiejsze spadki kursu akcji. Temat ograniczenia egzekucji z nieruchomości przy relatywnie niewielkiej wartości zadłużenia analizowaliśmy już na etapie proponowanych zmian w tzw. „ustawie antylichwiarskiej". Potencjalne zmiany nie miałyby istotnego negatywnego wpływu na naszą działalność w obszarze portfeli nabytych, gdzie unikamy sytuacji, w których dysproporcja relacji zadłużenia do wartości nieruchomości jest istotna – tłumaczy „Parkietowi" Piotr Krupa, prezes Kruka.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.