REKLAMA
REKLAMA

Waluty

Większa ostrożność

Wtorkowa sesja na rynkach finansowych przebiegała w optymistycznych nastrojach, ale jednocześnie widoczna była większa ostrożność w podejmowaniu decyzji przez inwestorów.

Monika Kurtek, główny ekonomista, Bank Pocztowy

Foto: DM BOŚ

W centrum uwagi pozostawały chińsko-amerykańskie rozmowy handlowe oraz brexit. Rynki za dobrą monetę wzięły poniedziałkowe wypowiedzi Trumpa wskazujące, że rozmowy handlowe między mocarstwami przebiegają pomyślnie i jego oczekiwania, że w listopadzie być może oba kraje podpiszą w tej sprawie umowę. W piątek ze stroną chińską rozmowy przeprowadzić mają główny negocjator handlowy R. Lighthizer i sekretarz skarbu S. Mnuchin.

W poniedziałek opublikowany został projekt ustawy włączający postanowienia uzgodnionej z UE umowy o warunkach wyjścia Zjednoczonego Królestwa do brytyjskiego prawa. Przywódca większości rządowej w Izbie Gmin zapowiedział ekspresowe tempo prac nad ustawą, a rząd chce, żeby Izba zakończyła prace do czwartku. Losy brexitu są jednak niepewne. Większa ostrożność inwestorów przełożyła się we wtorek na nieznaczny spadek eurodolara z okolic 1,1155 na otwarciu europejskiej sesji w okolice 1,1125. Notowania złotego wobec euro wahały się w przedziale 4,2755–4,2811. Na rynkach bazowych spadały dość wyraźnie rentowności obligacji rządowych: w Niemczech o 1–5 pkt baz., a w USA o 2–4 pkt baz. Rentowności polskich SPW również zniżkowały, o 2–6 pkt baz. Na naszym rynku wart odnotowania był odkup obligacji dolarowych o wartości 279,5 mln USD, przy popycie 309,6 mln USD i rentowności 1,80 proc. ¶

Monika Kurtek, główny ekonomista, Bank Pocztowy

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA