REKLAMA
REKLAMA

Transport

Wzrosną przewozy kontenerów

Jednym z celów strategicznych PKP Cargo jest rozwój działalności intermodalnej, czyli przede wszystkim przewozów i przeładunków kontenerów. Zadanie to ma być realizowane dwutorowo.
Foto: Adobestock

Pierwszy obszar to rozwój połączeń międzynarodowych. Przykładem ostatnich działań w tym zakresie jest współpraca z portem rzecznym w Duisburgu. W jej ramach we wrześniu ma być uruchomione pilotażowe połączenie kolejowe na trasie Poznań–Duisburg, a w dalszej kolejności takie pociągi zaczną kursować z Wrocławia, Warszawy, Małaszewicz i Kowna.

PKP Cargo zależy na tym, aby jak najwięcej ładunków trafiało do polskich terminali i potem było rozwożonych do innych państw. Teraz 75 proc. towarów wożonych w kontenerach stanowi tranzyt przez Polskę, a tylko 25 proc. jest obsługiwanych w Polsce. Spółka chce to zmienić. – Polska ma szansę, aby stać się hubem transportowym na Nowym Jedwabnym Szlaku. Dlatego chcemy rozwijać nasze terminale, aby więcej towarów było przeładowywanych, obsługiwanych w Polsce – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

W tym celu powołana została firma PKP Cargo Terminale, która integruje działalność logistyczną grupy. Giełdowa spółka posiada dziś terminale w Polsce i Czechach, które rocznie mogą obsługiwać do 1,1 mln TEU (jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp). Największe terminale grupy działają na granicy wschodniej, na Śląsku i w Wielkopolsce. TRF

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA