Transport

Zakupy w Azji, ból głowy dla kurierów

Sejm uchwalił już ustawę, w tym tygodniu ma zająć się nią Senat, zatem termin wejścia w życie od 1 lipca wydaje się być niezagrożony. Od tego dnia wszystkie przesyłki spoza UE będą obłożone podatkiem VAT, a za przesyłki do poziomu 150 euro może naliczać go sprzedawca w Chinach czy USA. Powyżej tej kwoty cło i VAT importowy zapłacić będzie musiał konsument.
Foto: Bloomberg

– Zmiany są duże i wielu klientów wciąż nie wie, co może się zmienić po 1 lipca. Staramy się na wielu frontach dostarczać niezbędne informacje klientom, ale nie ze wszystkimi mamy stały kontakt. Stąd wielu może przeżyć zaskoczenie, zwłaszcza osoby prywatne, za którymi nie stoi wiedza działów logistycznych – mówi Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacyjnych DHL Express. – Sprzedawcy w Chinach mogą przejąć obowiązek naliczenia VAT przy sprzedaży, ale to tylko jedna z opcji i na razie nie słyszeliśmy o żadnej dużej platformie, która by się na taki krok zdecydowała. Obowiązek naliczania podatku i jego pobierania spadnie na takie firmy jak DHL. Od wielu miesięcy się na to przygotowujemy, zatrudniając więcej osób, szkoląc je oraz dając klientom możliwości bezgotówkowych płatności. Podajemy również, według jakiego wzoru powinny być wystawiane faktury, aby proces był maksymalnie szybki – dodaje.

To zdecydowanie największa zmiana. Pomysłodawcom chodzi głównie o ograniczenie zalewu tanich produktów z Chin, tylko w Polce jedynie na AliExpress kupuje ok. 5 mln osób, w Europie ta platforma bardziej popularna jest tylko w Hiszpanii i Francji. Rodzimi sprzedawcy internetowi liczą, że rzeka tanich, nieopodatkowanych przesyłek zostanie ograniczona, co pozytywnie wpłynie na polski rynek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.