Technologie

Global Compute kupuje ATM i myśli o rozwoju w regionie

ATM, największy w Polsce niezależny operatorów centrów przetwarzania danych zmieni właściciela. Fundusze, które odkupiły spółkę od spadkobierców założyciela i inwestorów giełdowych mogą otrzymać około 700 mln zł – wynika z naszych obliczeń.
Foto: materiały prasowe

Fundusz z Grupy MCI, kontrolowanej przez Tomasza Czechowicza i należący do Mezzanine Management fundusz AMC Capital IV Albatros podały w sobotę, że sprzedadzą teleinformatyczną spółkę ATM międzynarodowej firmie inwestycyjnej Global Compute Infrastructure.

To  raczej zaskoczenie, jako że Global Compute to mało znana firma. Jak podano w informacji prasowej podsumowującej transakcję, jest to „nowy gracz w sektorze infrastruktury centrów danych". Wspiera ją bank inwestycyjny Goldman Sachs, poprzez Goldman Sachs Merchan Banking Division.

„Firma jest prowadzona przez zespół międzynarodowych ekspertów z łącznym ponad 50-letnim doświadczeniem w branży. Spółka zamierza nabywać, rozwijać i obsługiwać centra danych w Ameryce Północnej, Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej" - czytamy.

„Global Compute ma być partnerem dla największych światowych firm technologicznych i ich klientów, dostarczając bezpieczne, niezawodne i kreatywne rozwiązania dla ich mocy obliczeniowej i wymagań w zakresie łączności na szybko rozwijających się i ugruntowanych rynkach" – dodano także.

- Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie – mówi cytowany w komunikacie prasowym Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute.

Ile Global Compute wyda w sumie na ATM – nie ujawniono. Wiadomo, że zapłacić ma za część należną MCI maksymalnie 533,3 mln zł. Na podstawie dostępnych dokumentów można szacować, że to około 75 proc. wartości całej transakcji.

-  ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu – brzmi zaś wypowiedź Macieja Kowalskiego, partnera i zarządzającego funduszem MCI.EuroVentures, poprzez który MCI zainwestował w ATM.

- Zastosowaliśmy również innowacyjną strukturę finansowania transakcji, która pozytywnie wpływa na zwrot z tej inwestycji. Środki pozyskane ze sprzedaży ATM pozwolą MCI na zwiększenie dynamiki nowych inwestycji buyout w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – zapowiedział Kowalski.

Zgodnie z danymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, do Grupy MCI należało 75 proc. udziałów w spółce AAW III, posiadającej  obecnie 98,3 proc. akcji ATM (daje to efektywnie około 73 proc. akcji ATM) oraz jeszcze 606,4 tys. walorów ATM (1,67 proc. wszystkich).

AMC Capital IV Albatros posiadał w końcu ub.r. 25 proc. udziałów w AAW III i podpisał umowę przedwstępną ich sprzedaży na rzecz Global Compute. Jeśli zaangażowanie tego podmiotu nie zmieniło się w tym roku, to na podstawie kwoty przypadającej MCI można szacować, że dostanie około 177 mln zł.

To dałoby w sumie około 700 mln zł za sto procent akcji ATM.

Teleinformatyczna firma w 2019 roku wypracowała 149 mln zł przychodu (około 76 mln zł w segmencie centrów przetwarzania danych, około 74 mln zł z usług telekomunikacyjnych), 25,6 mln zł zysku operacyjnego, 74 mln zł EBITDA (wg. MSSF16) i 6 mln zł zysku netto.

W końcu czerwca tego roku spółka miała 246 mln zł zobowiązań finansowych z tytułu kredytów i pożyczek i około 137 mln zł zobowiązań z tytułu leasingu.

Wiadomo też, że kwota 533,3 mln zł, którą otrzymać ma MCI może zostać skorygowana (prawdopodobnie pomniejszona – jak zaznacza fundusz) o zaktualizowaną wartość zadłużenia zadłużenia AAW III na dzień dokonania transakcji oraz wartość określonych świadczeń pieniężnych otrzymanych przez sprzedających lub podmioty z nimi powiązane od ATM lub jej podmiotów zależnych lub kontrolowanych, które nastąpiły lub nastąpią od 30 czerwca do zamknięcia transakcji.

Aby do transakcji doszło  spełnione muszą zostać warunki, takie jak zgody korporacyjne i urzędu antymonopolowego. Na ich uzyskanie dano sobie pół roku.

Ogłoszenie zmian właścicielskich w ATM zbiega się w czasie z wyjściem tej firmy z warszawskiej giełdy. Zostaje wycofana z parkietu w poniedziałek.

Według raportu półrocznego powierzchnia serwerowni (netto) ATM wynosi ponad 8 tys. m w. i jest zajęta w 90 proc. Firma rozpoczęła inwestycję w nowy obiekt.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.