Technologie

Operatorzy nadal mają miejsce, by podnosić ceny

W dwucyfrowym tempie urosły od 2019 r. ceny abonamentów największych telekomów. Makroekonomia sugeruje, że to nie koniec. Chyba że Iliad zepsuje efekt Polskiego Ładu.
Foto: Adobestock

Podsumowując wyniki półrocza, Orange Polska pokazał najnowsze zmiany abonamentów w trzech różnych segmentach rynku: pakietów konwergentnych, abonamentu za telefon komórkowy i w pre-paidzie. To głównie podwyżki o 5 lub 10 zł. U konkurentów Orange nie widać tego lata tak wyraźnych zmian w ofertach, podążających w tym samym kierunku zgodnie ze strategią „more for more" (ang. więcej za więcej). Widać za to rozszerzanie wachlarza ofert o droższe i bogatsze, w tym obejmujące technologię 5G. Tak zrobił Polkomtel, właściciel marki Plus (Grupa Cyfrowy Polsat), wprowadzając droższe niż tradycyjne taryfy z 5G wiosną.

Czasowe promocje

Maciej Swat, dyrektor departamentu marketingu ofert dla osób indywidualnych i firm w P4, jako przykład strategii „więcej za więcej" realizowanej w tym roku podaje wdrożenie w czerwcu pakietu z nielimitowanymi usługami SOLO XXL w cenie 40 zł w telefonii na kartę.

Z drugiej strony wakacyjna promocja sieci Play idzie w kierunku odwrotnym. Telekom proponuje przenoszącym numer korzystniejszą niż wcześniej ofertę ze smartfonem (za 50 zł vs. 65 zł). Jak dodaje, promocje były i będą elementem rynku telekomunikacyjnego.

– Jesteśmy zdania, że można realizować obie strategie, zarówno tę z promocyjnymi ofertami, jak i „more for more", czyli zwiększanie zawartości pakietów oraz usług za nieco wyższą cenę. Na obie strategie jest jeszcze miejsce na naszym rodzimym rynku telekomunikacyjnym – mówi Maciej Swat.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, przyznaje, że Orange stara się unikać komunikacji ofert, w której zwraca się uwagę na niższą cenę. – W Orange bardzo staramy się unikać używania takich narzędzi. Mogą być bardzo efektywne w krótkim okresie, ale długoterminowo w naszej ocenie nie budują ani wartości dla akcjonariuszy, ani lojalności klientów. Jeśli już uciekamy się do ich stosowania, to są to działania bardzo ograniczone w czasie, a przede wszystkim selektywne – mówi.

Przestrzeń do podwyżek

Foto: GG Parkiet

Czy zdaniem Orange Polska jest przestrzeń do kolejnych podwyżek? – Ceny w Polsce wciąż są bardzo niskie w porównaniu ze średnimi cenami usług telekomunikacyjnych w Europie. Istotna jest w tym kontekście także inflacja, która wpływa na nasze koszty – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

– Polski rynek jest niezwykle konkurencyjny, a ceny na nim to od lat jedne z najniższych w Europie nie tylko nominalnie, ale również realnie – dodaje Konrad Mróz, dyrektor departamentu komunikacji zewnętrznej w T-Mobile Polska.

To, że będą realizowane strategie „więcej za więcej", nastawione na budowę miesięcznych płatności od abonenta, przeczuwają także analitycy. Marcin Nowak z Ipopema Securities widzi miejsce na podwyżki na rynku usług komórkowych.

– Zakładam, że ceny abonamentów komórkowych będą się jeszcze w najbliższych latach lekko przesuwały w górę. Cały czas ciekawym zjawiskiem jest to, że abonenci marek podstawowych nie mają problemu, żeby płacić więcej za usługę bardzo zbliżoną do niżej wycenionych ofert pod innymi markami tych samych operatorów – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Domu Maklerskiego Trigon. – Podobnie jak ceny usług mobilnych, rosnąć mogą w dłuższym okresie ceny pakietów konwergentnych. Istotna będzie w tym kontekście strategia Iliad po ewentualnej transakcji z Liberty. Jak dotąd Iliad nie był bardzo agresywny – dodaje Niszcz.

– Bardzo realnym scenariuszem na polskim rynku ISP w latach 2021–2023 jest to, że telekomy wykorzystają popyt na szybkie łącza stacjonarne, spowodowany sytuacją epidemiczną, by podnosić ceny za te usługi. Będące na horyzoncie kolejne inwestycje technologiczne operatorów telekomunikacyjnych oraz prognozowane odbicie PKB na polskim rynku to dodatkowe czynniki przemawiające za ewentualnymi ruchami cenowymi na rynku – uważa Katarzyna Sacha, starsza analityk w firmie doradczej PMR.

– Z makroekonomicznego punktu widzenia miejsce na podwyżki cen abonamentów jeszcze są. Jeśli wejdzie w życie Polski Ład, płace większości Polaków pójdą w górę i zapewne ceny usług także. Pytanie, czy operatorzy nie zdecydują się na inne podejście w przejściowym okresie przed przejęciem UPC przez Iliad – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.