Technologie

Internet rzeczy ma potencjał

Resort prezentuje raport o potencjalnym rozwoju internetu rzeczy, czyli sieci urządzeń podłączonych do internetu, które zbierając dane i na bieżąco je przesyłając, pozwalają na istną rewolucję w podejściu do biznesu czy konsumenta. To ogromna szansa na rozwój nowych usług medycznych, transportowych czy systemów inteligentnych miast.
Foto: Adobestock

Raport podaje, że w najbliższych latach rynek ma rosnąć w tempie 13 proc. rocznie. „Polska gospodarka ma ogromne szanse na absorpcję tej technologii, a jeśli usunąć istniejące ograniczenia, potencjał ten może wzrosnąć. Likwidacja barier, m.in. w zakresie regulacji czy rozwoju nowych technologii komunikacyjnych (w tym 5G), przyniesie rozwój IoT w Polsce" – piszą jego autorzy.

– Naszym raportem chcemy z jednej strony pokazać ogromne możliwości, jakie tkwią w internecie rzeczy, nie tylko z biznesowej perspektywy, ale również to, z jakimi ograniczeniami i utrudnieniami trzeba się zmagać przy tego rodzaju projektach. Aby Polska skuteczniej mogła się włączyć w ten trend, należy najpierw rozważyć, jak je usunąć – mówi Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. – Przykładów niestety jest aż nadto, wystarczy rozważyć, jak wyglądałoby wdrożenie programu automatycznego powiadamiania przez czujniki o wypełnieniu kontenerów na śmieci, aby dopiero wtedy były zabierane z posesji. Okazuje się, że jest to niemożliwe, ponieważ odpady muszą być zabierane zgodnie z kalendarzem w odpowiednie dni – niezależnie od tego, czy są puste czy nie. Tego rodzaju paradoksów jest więcej i trzeba je usuwać – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.