REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Wieże Playa rozpalają wyobraźnię

Notowania akcji Play Communications zyskują w piątek na giełdzie. Operator może wystawić swoje maszty na sprzedaż  na początku przyszłego roku i uzyskać z tego tytułu około 800 mln euro - podała dziś agencja Bloomberg.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Play pracuje z doradcą nad przeglądem strategicznych opcji wobec około 8 tysięcy stacji bazowych, z których około połowa to maszty - pisze Bloomberg. To akurat nie jest nowa informacja, ponieważ o tym, że Play planuje wnieść sieć do specjalnie wydzielanej firmy (podobnie jak Polkomtel z Grupy Cyfrowy Polsat) i jest otwarty na różne możliwości wiadomo od publikacji sprawozdania za 2019 roku.

Nowością jest natomiast suma, której, według anonimowych rozmówców Bloomberga, Play mógłby spodziewać się za maszty. W depeszy pada suma 800 mln euro. Formalny proces sprzedaży masztów miałby się zacząć w 2021 roku - czytamy.

Według Pawła Puchalskiego, analityka Santander Biuro Maklerskie to właśnie ta informacja może rozpalać dziś wyobraźnię inwestorów giełdowych.

Bloomberg nie podał, w jakiej formule Play chciałby spieniężyć aktywa, ani kto mógłby być potencjalnym nabywcą jego masztów. W Europie na zakupach są operatorzy infrastrukturalni, tacy jak Cellnex, fundusze infrastrukturalne, jak American Tower i banki inwestycyjne. W kraju zainteresowanie powiększeniem portfela masztów wyrażał wielokrotnie Emitel. Czekały do tej pory na decyzje polskich telekomów. Żaden się na to nie zdobył. Grupa Cyfrowy Polsat ma spółkę Polkomtel Infrastruktura, do której wniesiono aktywa Polkomtela, Sferii i Aero2.

Orange Polska i T-Mobile Polska uwspólniły sieć masztów i utworzyły kilka lat temu Networks!, ale firma ta nie jest właścicielem infrastruktury a jedynie planuje i dba o jej stan.

Notowania akcji Playa rosną dziś o kilka procent, co powoduje że telekom wyróżnia się wśród spółek z WIG-20. O godzinie 15.30 papier kosztuje 31 zł, o 5,44 proc. więcej niż w czwartek.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA