Technologie

Dwa efekty aukcji 5G poza Polską

Opłaty uzyskane przez inne rządy rozbudzą apetyty w kraju. Co jest ważne dla telekomów?
Foto: AFP

Wyniki zagranicznych rozstrzygniętych i toczących się aukcji i przetargów na pasmo 5G będą oddziaływać na wyniki analogicznych procedur w Polsce – uważają analitycy pytani przez „Parkiet". Ich zdaniem nie należy jednak tego wpływu przeceniać, ponieważ kluczowe będą krajowe uwarunkowania, w tym to, czy państwo zdecyduje się na przeprowadzenie również aukcji, czy poprzestanie na przetargach, czy wśród operatorów będzie konkurencja oraz czy rząd obniży normy promieniowania elektromagnetycznego nadajników.

Niemcy rozbudzą apetyty

Do 0,096 euro z 0,1 euro spadła wycena 1 megaherca pasma 5G na mieszkańca kraju po aukcji w Austrii – szacuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku. Jego wyliczenia nie obejmują rozstrzygnięcia w Szwajcarii ani aukcji w Niemczech, która jeszcze trwa, a w której telekomy zaoferowały już ponad 5 mld euro. – Myślę, że niemiecka aukcja będzie uwzględniana przy wyliczaniu średniej oczekiwanej ceny za częstotliwości, ale nie przeceniałbym jej wpływu. Szczególnie że w Polsce rozdysponowanie może przyjąć formę przetargu, a nie aukcji – mówi Dominik Niszcz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.