Technologie

Orange i Netia planują inwestycje w światłowody. Play głównie w 5G

Telekomunikacja › Wprawdzie Orange Polska dopiero pokaże plany na kolejne lata, ale już wiemy, ile mają pochłonąć inwestycje w łącza przewodowego dostępu do internetu grupy w ciągu pięciu lat. Pozostałe telekomy też mają co robić.

W ostatnich latach telekomy inwestują w światłowody.

Foto: Shutterstock

1 mld euro do 2025 r. – takie inwestycje w światłowodowy dostęp do internetu (FTTH) w Polsce planuje grupa Orange Polska – dowiaduje się „Parkiet".

Paryska deklaracja

O planie tej skali powiedziała Marie-Noelle Jego-Laveissiere, odpowiedzialna za działalność operacyjną Grupy Orange w Europie (poza Francją), podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z francuską organizacją pracodawców MEDEF i inwestorami. – Miliard euro to planowana skala inwestycji w FTTH, zarówno bezpośrednich, jak i poprzez wehikuł Światłowód Inwestycje – wyjaśnia na naszą prośbę Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Światłowód Inwestycje to spółka założona przez Orange Polska, do której ma przystąpić nowy wspólnik telekomu. Objąć ma około 50 proc. udziałów. Według pierwotnych zapowiedzi Orange Polska miał wnieść do Światłowodu Inwestycji sieć o zasięgu 600 tys. gospodarstw domowych. Zasięg ten za sprawą inwestycji miał urosnąć do 1,7 mln. Z paryskich doniesień wynikałoby, że rozmach projektu może być większy.

Według naszych informacji za 1 mld euro (ok. 4,6 mld zł) światłowodowa sieć budowana przy udziale Orange Polska miałaby dotrzeć do kolejnych 25 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Orange Polska nie wykluczał zmiany parametrów, w zależności od wyniku rozmów z inwestorem. Te są już bardzo zaawansowane. Według „Pulsu Biznesu" czarnym koniem miałaby być firma leasingowa należąca do japońskiej grupy Sumitomo Mitsui, ale nasze źródła tego nie potwierdzają. Wskazują na pasywnego inwestora finansowego, w rodzaju instytucji zarządzającej funduszami emerytalnymi.

Jeszcze 0,5 mln w Netii

Światłowody to jedne z ważniejszych inwestycji operatorów telekomunikacyjnych w ostatnich latach.

Do 2020 r. miał się zakończyć program modernizacji infrastruktury Netii Sieć 2=XXI wieku. Zakładał on, że w zasięgu internetu o prędkości minimum 100 Mb/s znajdzie się 2,5 mln gospodarstw domowych, czyli cała sieć telekomu. – Do końca 2020 r. wydaliśmy 326 mln zł – podał w piątek Grzegorz Bartler, członek zarządu Netii. Dodał, że do modernizacji zostało ok. 500 tys. gospodarstw domowych.

Jak się dowiadujemy, telekom ma ok. 1 mln domostw w zasięgu FTTH. Gdy do telekomu weszła grupa Cyfrowy Polsat, podejście do inwestycji zmieniło się i grupa zaczęła się koncentrować na budowie łączy do 1 Gb/s. Takie łącze Netia może zaoferować 1,73 mln gospodarstwom domowym.

Zarząd Netii nie zdradza planów. W 2020 r. inwestycje telekomu wyniosły 380 mln zł.

Grupa P4 (Play) zainwestowała w ub.r. 1,1 mld zł. Na infrastrukturę telekomunikacyjną poszła większość tej sumy. W tym roku wyłożyć ma więcej w związku z 5G – napisał zarząd.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.