REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Technologie

ABC Data: Koniec roku powinien być okresem żniw

AB było jedynym krajowym dystrybutorem IT, którego notowania w środę świeciły na zielono. Mocna, bo prawie 7-proc. przecena dotknęła Action, a ABC Data po południu traciła 2 proc. Warto jednak odnotować, że sesję rozpoczęła od niemal 5-proc. zwyżek. Najwyraźniej rynek miał problem z interpretacją wyników za III kwartał.
Foto: www.sxc.hu

EBITDA grupy w III kwartale wyniosła 11 mln zł i była o 29 proc. niższa rok do roku. Spółka tłumaczy to wyższymi kosztami pracy i transportu. Narastająco w trakcie dziewięciu miesięcy EBITDA wyniosła 13,1 mln zł, co oznacza spadek o 58 proc. To w dużej mierze efekt korekty deklaracji VAT (za II kwartał 2014 r.), a także negatywnego wpływu różnic kursowych. Bez tego wynik wyniósłby ponad 21 mln zł.

Wspomniana już korekta VAT obniżyła wynik za II kwartał 2018 r. i mocno zaskoczyła rynek. Inwestorzy i analitycy zastanawiają się teraz, jakie będą losy innych postępowań prowadzonych m.in. wobec spółek zależnych. Mowa tu o iSource oraz czeskiej firmie ABC Data s.r.o. Giełdowa spółka w poprzednich okresach nie zawiązywała na nie rezerwy, a z raportu za III kwartał wynika, że podtrzymuje to stanowisko. Tymczasem na horyzoncie pojawiły się nowe informacje dotyczące ABC Data s.r.o. Na początku listopada spółka otrzymała podsumowanie obecnego statusu kontroli, w którym fiskus kwestionuje prawo do odliczenia podatku. ABC Data podkreśla jednak, że otrzymane pismo nie kończy postępowania. Deklaruje, że do 3 grudnia udzieli odpowiedzi. Ocenia, że otrzymany dokument nie zmienia w istotny sposób oceny ryzyka związanego z toczącym się postępowaniem.

Foto: GG Parkiet

Rynek dystrybucji IT jest trudny. Ze względu na dużą presję ze strony zagranicznych graczy krajowym firmom trudno jest wypracowywać wysokie marże. W ABC Dacie w III kwartale wyniosła ona 5,5 proc. i była podobna do tej sprzed roku.

Spółka realizuje zapowiedzi dotyczące optymalizacji kapitału obrotowego: zmniejszyła dług netto na koniec września o 10,5 mln zł (rok do roku), do 98,9 mln zł. Zarząd spodziewa się dobrego IV kwartału, bo w tej branży to tradycyjnie okres żniw.

Tymczasem trwają prace nad strategią dla spółki na najbliższe lata. Jej największym akcjonariuszem jest giełdowy MCI Capital. Już od dłuższego czasu szuka na nią chętnego. Nie zdradza, czy na horyzoncie są potencjalni kupcy. Obecnie wycena spółki na warszawskiej giełdzie wynosi niewiele ponad 100 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA