REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Technologie

Burzliwa jesień w branży dystrybutorów sprzętu IT

Rynek IT urośnie w tym roku o niemal 6 proc., ale spółki handlujące sprzętem nadal zmagają się z wieloma wyzwaniami. Jest to widoczne w ich notowaniach. Czy wreszcie odbiją?

Od lewej: Andrzej Przybyło, prezes grupy AB, Ilona Weiss, szefowa ABC Daty, oraz Piotr Bieliński, kierujący grupą Action.

Foto: materiały prasowe

Średnio o ponad jedną czwartą potaniały od początku roku akcje dystrybutorów IT, notowanych na GPW. Najmocniej pod kreską jest ABC Data, której kapitalizacja stopniała o połowę, a najbardziej stabilny jest kurs Actionu, choć spółka ta nadal jest na rozdrożu.

ABC Data i podatki

Notowania ABC Daty załamały się po publikacji wyników za I półrocze. Okazało się wtedy, że obniżyła je korekta podatku VAT (6 mln zł). Chodzi o okres za II kwartał 2014 r. Ta informacja zaskoczyła rynek, bo wcześniej spółka informowała o pozytywnym zakończeniu kontroli. Jak się dowiedzieliśmy, sprawą zajęła się KNF.

– Urząd wyjaśnia ze spółką, dlaczego nie poinformowała inwestorów o decyzji dotyczącej zapłaty podatku VAT wraz z odsetkami, mającej związek z ustaleniami kontroli skarbowej – informuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Przypomina, że 29 marca 2018 r. KNF opublikowała komunikat dotyczący postępowania spółek w przypadku kontroli podatkowych i celno-skarbowych.

– Dokument, który wpłynął do naszej spółki, traktujemy jako standardowe zapytanie ze strony regulatora rynku. Na postawione pytania udzielimy wyczerpującej odpowiedzi we wskazanym przez urząd terminie – deklaruje Ilona Weiss, szefowa ABC Daty. Podkreśla, że sytuacja biznesowa ABC Daty jest stabilna, a spółka konsekwentnie realizuje plany sprzedażowe na ten rok. – Warto jednak pamiętać, że dla branży charakterystyczną cechą jest duża sezonowość sprzedaży. Zdecydowana większość projektów, szczególnie z obszaru dystrybucji z wartością dodaną, kończy się w czwartym kwartale roku. Oznacza to, że również w tym okresie realizowana jest większość przychodów i zysków grupy – zaznacza.

AB z presją na marże

Wynikami za II kwartał nie zachwyciło też AB. Analitycy podkreślają, że w dystrybucji IT nadal trwa wojna cenowa, a paliwem do niej są ambicje zagranicznego koncernu Also, który ostro walczy o rynek. Ma zamiar przejąć jak największą część rynku po Actionie. Ten natomiast podkreśla, że wcale nie wypadł z gry. Kilka dni temu informował, że postępowanie sanacyjne wchodzi w ostatnią fazę i że w styczniu powinny być znane wyniki głosowania wierzycieli nad układem. Jednak tuż po tym na rynek trafiała informacja o złożeniu przez wierzycieli własnych propozycji układowych. Takich, które zdaniem zarządu są niewykonalne. Te zaproponowane przez spółkę zakładają m.in. spłatę wierzytelności wobec głównej grupy w 48,6 proc., a wobec wierzycieli finansowych w 37,9 proc. Tymczasem wierzyciele w swoich propozycjach zakładają m.in. spłatę głównej grupy w 63 proc., a wierzycieli finansowych w 54 proc.

Różne losy dywidendy

Przedstawiciele branży zupełnie inaczej podchodzą do wypłaty dywidendy. Co roku hojnie z akcjonariuszami dzieli się ABC Data. Czas pokaże, czy w przyszłości ta polityka zostanie utrzymana. Największym akcjonariuszem ABC Daty jest MCI i to on jest głównym beneficjentem dywidendy. Natomiast AB w ostatnim czasie niezmiennie podkreśla, że rynek jest trudny i że trzeba mieć w zanadrzu zapas gotówki. Dywidendy nie wypłacało i nie wiadomo, czy w najbliższej przyszłości to się zmieni. Natomiast zarząd wysyła w rynek sygnały, mówiąc o planach dystrybucji gotówki do akcjonariuszy w formie skupu akcji.

Hojną dywidendę przez dziesięć lat wypłacał Action. Uchwalił też wypłatę w 2016 r., ale wtedy na jaw wyszły jego problemy i musiał rozpocząć postępowanie sanacyjne. Od tego czasu dywidenda stoi pod znakiem zapytania. Przy ówczesnym kursie uchwalona wtedy premia z zysku implikowała dwucyfrową stopę.

Ciekawym przypadkiem jest cypryjski Asbis. Jeszcze kilka lat temu miał duże problemy, jednak zrestrukturyzował biznes (pomogła mu też sytuacja rynkowa w krajach byłego ZSRR, gdzie wypracowuje lwią część przychodów) i wyszedł na prostą. W tym roku dywidenda od Asbisu wyniosła 0,06 USD na akcję, czyli w sumie ponad 3 mln USD. Rok wcześniej była o połowę niższa.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA