Surowce

Szlachetne uzupełnienie portfela

W ostatnich latach Narodowy Bank Polski kilkakrotnie kupował złoto. I gdyby je teraz sprzedał, zarobiłby kilka miliardów złotych. To niezła rekomendacja dla inwestycji w ten kruszec. Ale zyska tylko ten, kto nastawi się na lokatę długoterminową.
Foto: AFP

W pierwszej połowie grudnia 2019 r. uncja złota kosztowała mniej więcej 1470–1480 dolarów, czyli pięć razy więcej niż w styczniu 2002 r. (wtedy było to ok. 280 dolarów). Rekord cenowy w tym okresie padł na początku września 2011 r. – za uncję trzeba było zapłacić ponad 1900 dolarów. Kto kupił po tym kursie, nadal jest na minusie. Ale nie na takim jak inwestor, który płacił po 1900 dolarów, a sprzedał np. w grudniu 2016 r. za nieco ponad 1000 dolarów za uncję.

Jak widać, w długim terminie na żółtym kruszcu raczej się nie straci, ale w krótszym jest to rzecz jasna możliwe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.