Surowce i paliwa

Lotos stawia na rozwój stacji paliw oraz wydobycie ropy i gazu

W 2020 r. zarząd będzie rozwijał projekty zapoczątkowane w poprzednich okresach. Chodzi zwłaszcza o inwestycje w krajową sieć sprzedaży detalicznej i zagospodarowanie norweskich złóż. Firma powinna też zwiększyć marże.
Jarosław Wittstock, p.o. prezesa Lotosu, informuje, że koncern pracuje nad zwiększeniem wydobycia ropy i gazu oraz analizuje ewentualne możliwości przejęcia nowych aktywów.
materiały

W 2019 r. najważniejszym przedsięwzięciem Grupy Lotos było niewątpliwie zakończenie realizacji sztandarowego przedsięwzięcia rafineryjnego, czyli tzw. projektu EFRA, o wartości 2,3 mld zł. Obecnie powstałe w ramach tej inwestycji instalacje poddawane są ostatnim testom. – Kompleks koksowania (projekt EFRA – red.) znacząco poprawi wydajność i jakość naszej produkcji. Zwiększy także inkrementalną (modelową – red.) marżę rafineryjną wytwarzaną przez spółkę – mówi „Parkietowi" Jarosław Wittstock, pełniący obowiązki prezesa Lotosu.

Dzięki nowym instalacjom spółka zamiast produkcji mało wartościowego i nieekologicznego, ciężkiego oleju opałowego ma uzyskiwać z tzw. ciężkiej pozostałości po przerobie ropy wysokiej jakości olej napędowy, paliwo lotnicze oraz koks. W rezultacie docelowo ma dojść do wzrostu marży rafineryjnej od 2 USD do 4,5 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.