Surowce i paliwa

PKN Orlen chce przejąć Energę. Kurs pikuje

PKN Orlen wezwał w czwartek po sesji do sprzedaży 100 proc. akcji energetycznej spółki oferując 7 zł za akcję. Akcjonariuszom to się nie spodobało.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Wzywający zobowiązał się nabyć akcje Energi pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Zapisy potrwają od 31 stycznia do 9 kwietnia 2020r. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia akcji to 20 kwietnia. Pośredniczącym w wezwaniu jest DM PKO BP.

- Wzywający zamierza nabyć wszystkie akcje spółki, przy czym - jak podaje w wezwaniu będzie dążył do osiągnięcia udziału w kapitale zakładowym spółki oraz liczbie głosów na WZA, które zapewnią mu kontrolę nad spółką. Wzywający traktuje tę transakcję jako inwestycję strategiczną i długoterminową - wyjaśniono w komunikacie.

W czwartek na zamknięciu sesji akcje Energi wyceniane były po 6,77 zł. W piątek kurs podskoczył powyżej tej ceny, co oznacza, że przejęcie 100 proc. akcji nie będzie proste. Skarb Państwa zapewne odpowie, szukając dodatkowych środków do budżetu.

Gorzej z kursem Orlenu. Ten, w piątek przed południem, załamał się. Zaraz po starcie notowań akcje taniały o ponad 10 proc. i kosztowały 78 zł.

- Informacja o wezwaniu jest dużym zaskoczeniem, choć z pewnością prezes Obajtek zna Energę (w 2017-2018 był prezesem), a cały proces (złożenie wniosku do KE) rozpoczął się już 20.11.19. Naszą ostatnią rekomendację dla spółki wydaliśmy 18.03.19: Rekomendacja Od tego czasu skorygowane wyniki niewiele odbiegały od przyjętych założeń. Duża relatywna słabość Energii była obserwowana od sierpnia’19, po informacjach o umowach podwykonawczych Ostrołęki C. Wcześniej dn. 30.04.19 podpisano nową umowę inwestycyjną z Enea ws. finansowania Ostrołęki C (Energa min. 1 mld PLN w 2019-2020, Enea do 1 mld PLN od 2021). Skarb Państwa posiada 51,52% akcji i 64,09% głosów na WZA Energa. Pakiet akcji o wartości ok. 2,4 mld PLN sprzedawał na GPW w 2013 roku po 17 PLN/szt. Spółka w tym czasie wypłaciła 3,12 PLN/akcję dywidend) - napisali analitycy Domu Maklerskiego BDM w porannym komentarzu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.