JSW, PGG: metan z kopalń problemem

Wycieki metanu z polskich kopalń są bardziej szkodliwe dla klimatu niż emitująca najwięcej CO2 w Unii Europejskiej Elektrownia Bełchatów – wynika z najnowszego raportu think tanku energetycznego Ember.

Publikacja: 30.11.2020 05:04

JSW, PGG: metan z kopalń problemem

Foto: materiały prasowe

Według danych Instytutu Ochrony Środowiska dwie polskie spółki – Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza – odpowiadały za odpowiednio 50 proc. i 40 proc. wycieku metanu z czynnych polskich kopalń. Kopalnia Budryk, należąca do JSW, jest największym pojedynczym emitentem metanu z kopalni węgla w Europie, a jej wycieki powodują ponad dwukrotne zwiększenie śladu klimatycznego wydobywanego z niej węgla.

Komisja Europejska pracuje właśnie nad strategią metanową i do końca 2021 r. planuje przedstawić rozwiązania, które mogą mieć znaczący wpływ na polskie kopalnie węgla, nakładając dodatkowe obostrzenia i regulacje dotyczące emisji metanu kopalnianego. – Wzywamy UE, aby w swojej strategii metanowej przyjęła środki w celu szybkiego ograniczenia wycieku metanu z kopalń w Europie, a także z zagranicy – zwłaszcza w odniesieniu do węgla wydobywanego na potrzeby hutnictwa, który będzie się wolniej wycofywać – apeluje Dave Jones, starszy analityk Ember.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki
Surowce i paliwa
Przecena akcji KGHM w reakcji na odpisy